Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... concediu fara plata
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

concediu fara plata

Buna ziua,
As dori cateva lamuriri in legatura cu concediul fara plata pentru motive personale .Am citit codul muncii si contractul colectiv de munca iar art. 148. spune ca pentru rezolvarea unor situatii personale salariatii au dreptul la concedii fără plată. Durata concediului fără plată se stabileste prin contractul colectiv de muncă aplicabil sau prin regulamentul intern.Iar contractul col. spune in art. 61. Pentru rezolvarea unor situatii personale, salariatii au dreptul la concedii fara plata. Aceasta inseamna ca eu ca angajator pot sa acord (desigur cu acordul salariatului )oricat concediu fara plata?Nu exista un alt act normativ care sa cuprinda min. de zile? Mentionez ca nu este vorba nici de formare profesionala, nici de pregatirea sau sustinerea lucrarii de diploma in invatamantul superior si desigur nici de functionari publici.
Nu exista un numar maxim de zile de CFP.
Concediul fara plata se acorda la CEREREA salariatului, nu cu acordul acestuia.
adelaida_07, utilizator
Daca nu aveti CCM la unitate, in care sa se precizeze durata CFP pentru nevoi personale, atunci puteti sa-i acordat oricat de mult doreste salariatul. Dar ma intreb daca va convine pentru ca va tine postul ocupat iar el la randul lui nu beneficiaza decat de faptul ca se poate intoarce la locul sau de munca pe care il are "amanetat". In aceasta perioada CIM al salariatului este suspendat iar dvs. puteti angaja pe altcineva numai cu CIM pe perioada determinata pana salariatul titular al postului vine din CFP.
Concediu fara plata poate fi o varianta de-a nu concedia angajatii (in aceste vremuri nesigure, cu productie scazuta in aproape toate industiile), insa cererea de concediu trebuie sa vina din initiativa salariatului si aprobata de dvs in calitate de angajator. Ea poate fi prelungita ulterior (si aprobata) ori de cate ori este necesar, pana se redreseaza firma (daca am inteles eu bine motivele topicului deschis de dvs). Daca nu aveti CCM sau Regulament Intern care sa limiteze numarul de zile de concediul fara plata pe care le pot lua angajatii, cererile pot fi facute pe orice numar de zile.
" In aceasta perioada CIM al salariatului este suspendat"

De aici sa inteleg ca enumerarea de la art, 51 nu este limitativa, deci se suspenda CIM?
Va multumesc mult pentru raspunsuri
Mai degraba as merge pe art.54.

Art. 54. - Contractul individual de muncă poate fi suspendat, prin acordul părţilor, în cazul
concediilor fără plată pentru studii sau pentru interese personale.