Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... concediu fara plata
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

concediu fara plata

Buna ziua,
As dori cateva lamuriri in legatura cu concediul fara plata pentru motive personale .Am citit codul muncii si contractul colectiv de munca iar art. 148. spune ca pentru rezolvarea unor situatii personale salariatii au dreptul la concedii fără plată. Durata concediului fără plată se stabileste prin contractul colectiv de muncă aplicabil sau prin regulamentul intern.Iar contractul col. spune in art. 61. Pentru rezolvarea unor situatii personale, salariatii au dreptul la concedii fara plata. Aceasta inseamna ca eu ca angajator pot sa acord (desigur cu acordul salariatului )oricat concediu fara plata?Nu exista un alt act normativ care sa cuprinda min. de zile? Mentionez ca nu este vorba nici de formare profesionala, nici de pregatirea sau sustinerea lucrarii de diploma in invatamantul superior si desigur nici de functionari publici.
Sigur ca a devenit in prezent o adevarata moda de a scadea cheltuilile societaii prin lezarea in drepturi a salariatilor carora ,de cele mai multe ori, li se fac promisiuni pe care angajatorul nu si le mai poate respecta.
Ideea este insa ca acest concediu se acorda la cererea salariatului pe care este bine sa o scrie cu manuta lui.
adelaida_07, utilizator
A da acum am observat, si atuncio trebuie sa depun decizia de suspendare la ITM? Si daca da in ce termen?
in 5 zile de la emitere
adelaida_07 a scris:

in 5 zile de la emitere

Subscriu.
crimson, utilizator
Va multumesc enorm de mult.