avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 204 soluții astăzi
Forum Activitate reya

Activitate reya

Răspuns la discuția dreptul de mostenire
ok. va multumesc mult.
Răspuns la discuția dreptul de mostenire
:) da, stim ca se poate face acest lucru, dar va dati seama ca daca am apelat la acest forum este pentru ca aceasta impartire a proprietatii nu se poate face pe cai tocmai amiabile. matusa este casatorita si indragostita si dornica in acelasi timp de a-i face pe plac sotului ( vinderea partii care ii corespunde din casa, inchirierea sa, etc). asta este exact ceea ce dorim sa evitam. mama va locui in aceea casa dupa moartea bunicilor impreuna cu cumnatul ei, in cazul mortii matusii, iar daca acesta moare va mosteni fiica sa dintr-o casatorie anterioara, ceea ce inseamna ca mama sau eu vom imparti casa cu o necunoscuta.
prin urmare va repet intrebarea: exista posibiliatea ca bunicii sa introduca o clauza in actul incheiat prin care sa se insiste asupra faptului ca la moartea matusii, partea ei sa revina in intregime mamei mele sau mie, dupa moartea mamei?
consider ca cel putin in acest caz cadrul legal ar trebui sa permita bunicilor sa decida care va fi soarta proprietatii!!!#-o
Răspuns la discuția dreptul de mostenire
va multumesc pentru raspuns, dar mai am o nedumerire: in cazul in care , dupa cum ati spus, sotul ramane mostenitor peste partea matusii dupa moartea ei, s-ar putea incheia un alt tip de act prin care sa se evite tocmai acest lucru? prin asta vreau sa spun ca nu dorim neaparat un act de mostenire, ci unul care sa asigure transmiterea mostenirii in familie, adica dupa moartea matusii partea ei sa revina mamei mele (sora ei) sau mie. mentionez faptul ca bunicii nu vor ca aceasta casa sa se instraineze, dat fiind faptul ca unchiul meu si-a exprimat dorinta de a vinde proprietatea in discutie.
buna ziua! ma numesc madalina si as dori sa va consult cu privinta la un act de mostenire.
bunicii mei, parintii mamei mele, doresc sa incheie un act de mostenire pentru casa lor pe numele mamei si al matusii mele. ambele vor avea drepturi egale. matusa mea este casatorita, dar nu are copii. bunicii mei ar dori sa stie ce se va intampla in cazul in care matusa decedeaza inaintea sotului ei: partea de casa care ii corespunde matusii ii va reveni sotului? daca da, exista vreo clauza care ar putea fi introdusa in actul de mostenire care sa impiedice acest lucru si care sa indice ca partea matusii, dupa moartea ei, va reveni mamei mele sau noua in cazul in care mama nu se va mai afla printre noi?
insist asupra faptului ca bunicii mei doresc ca mostenirea sa ramana in familie.
Nu mai avem nici un document datorita unor imprejurari nefavorabile,
De la primarie pot scoate un duplicat dupa aceasta autorizatie?
Iar CUI-ul cat de necesar imi este pentru inchidere? trebuie sa il declar si pe acesta pierdut?
Multumesc frumos,insa autorizatia am pierdut-o,de altfel nu mai avem nici un document,decat cele doveditoare platii impozitelor.
Trebuie declarata pierduta?si apoi merg conform indrumarilor dumneavoastra?

Multumesc,
Buna seara,

Am si eu nevoie de ajutor intr-o problema: mama are un AF pe care nu mai lucreaza de ceva timp si care a fost platit la zi (din punct de vedere al impozitelor si penalitatilor) pana in octombrie 2008,autorizatia am piredut-o,ce este de facut acum? Trebuie declarata pierduta autorizatia si declarata nula,si abia apoi inchisa,si unde anume trebuie mers si care sunt pasii pentru a-l inchide?
Iar referitor la legea intrata in vigoare anul acesta pentru cei 500 euro impozit pentru firme fara activitate se incadreaza si acest AF?

Astept raspuns urgent si va multumesc anticipat!
Buna ziua,

Tot referitor la pensie am si eu o problema:
Mama implineste 50 ani si are 25 ani vechime in munca;mai exista vreo posibilitate sa iasa la pensie acum? de fapt va intreb la ce varsta poate iesi la pensie sau la cati ani vechime in munca impliniti???

Va multumesc!
:D
Va multumesc inca o data pentru lamuririle primite.o sa demaram deja actiunea pentru a scapa cat mai repede.

O seara placuta in continuare!
:stunned:

Va multumesc amandurora pentru raspuns insa imi puteti spune cam cat ar dura aceasta recunoastere a hotararii de divort si schimbarea numelui?? mama nu poate sta mai mult de o luna in Romania;acest lucru il va implica in vreun fel pe tata? deoarece el refuza categoric sa colaboreze

Va multumesc!