avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 926 soluții astăzi
Forum Activitate maria botea

Activitate maria botea

Răspuns la discuția CIC
va multumesc mult pentru informatiile oferite ! Doamne ajuta!
Discuție CIC
am nascut in 28 iulie 2012 si am intrat in concediu de cresterea copilului din octombrie 2012. Am optata pentru concediu de crestere de 2 ani, insa acum in 2013 am gasit un loc de munca si as vrea sa ma angajez ? Cum sa fac ca sa beneficiez de stimulent de insertie? va multumesc! Maria
Buna ziua !am o nelamurire -pe data de 03/04/2011 trebuia sa incep munca dupa concediul de 2 ani de crestere a copilului,am depus cererea de reintoarcere la servici pe data de 08/03/2011 , insa astazi am primit o instiintare de la societatea la care lucram in care mi se transnite ca incepand cu data de 25/04/2011 mi se desface contractul de unca conf.art.65alin1din Codul Muncii coroborata cu art 66-73 din Codul muncii si art 16 lit a din Contractul colectiv de munca incheiat la nivelul societatii.Aceasta masura a fost determinata urmare dificultatilor economice,fapt ce a dus la desfiintarea locului Dvs. de munca. Va instiintam ca ,desi am inceract ,nu va putem oferi un alt loc de munac in cadrul societatii. Conform Legii nr.76/2002 aveti dreptul sa va inscrieti la AJOFM pentru a beneficia de indemniza tia de somaj> aceasta instiintare am primit-o azi dar e eliberata cu data de 01/04/2011
Se poate ca in loc sa imi reprimesc locul de munca dupa concediul de 2 ani de crestere a copilului(am nascut pe 02/04/2099)sa fiu data in preaviz si apoi in somaj? <ultumesc
Discuție Somaj dupa CCC
Buna ziua!Ma numesc Maria si asdori unele lamuriri-m-am angajat la data de 31 martie2008 si am lucrat pana in luna martie 2009 cand am intrat in concediu de odihna (precizez ca eram insarcinata si am nascut pe 02/04/2009) ,si de la 01/04/2009 am avut concediu prenatal si apoi postnatal , Acum pe 02/04/2011 fiul meu implineste 2 ani si eu trebuie sa ma intorc la servici. Insa din cate am inteles as putea sa fac cerere sa cer somajul. Avand in vedere ca nu am vechime decat de la 31/03/2008 si pana la 02/04/2011 cand termin CIC-ul?pot sa cer somajul si daca da pt ce perioada voi fi in somaj si cat voi lua? multumesc pentru timpul acordat, Maria.
socrii mei doresc sa ne faca act de vanzare-cumparare pe casa in care locuim si pa masina cu conditia ca eu si sotul meu sa devenim proprietari dupa moartea lor. Se poate face un astfel de act ?si daca da cine cine va plati impozitul pe casa si pe masinadin momentul incheierii actului si pana la moartea lor cand devenim proprietari#-o?va rog sa ma lamuriti?
va rog sa ma ajutati. Am nascut un baietel pe 02/04/2009 daca intre timp raman insarcinata pot sa trec dintr-un CIC in altul cum trebuie sa fac?

#-onimeni nu stie nimic concret sa imi explice va multumesc din suflet
am o intrebare si va rog sa-mi raspundeti cat mai curand posibil .M-am angajat la data de 31/03/2008 pana la 31/07/2008.La data de 01/08/2008 mi s-a eliberat decizia de intrerupere a contractului de munca iar la data de 02/08/2008 m-am angajat din nou si am descoperit ca sunt insarcinata. Am lucrat pana la data de 16/03/2009 cand am intrat in concediu de odihna pana la 02/04/2009 iar de la 03/04/2009 voi intra in concediu prenatal. Daca nasc inainte de 02/04/2009 mai am dreptul la concediu de crestere a copilului? Va multumesc pentru timpul acordat cazului meu.MARIA