Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... act de vanzare-cumparare
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

act de vanzare-cumparare

socrii mei doresc sa ne faca act de vanzare-cumparare pe casa in care locuim si pa masina cu conditia ca eu si sotul meu sa devenim proprietari dupa moartea lor. Se poate face un astfel de act ?si daca da cine cine va plati impozitul pe casa si pe masinadin momentul incheierii actului si pana la moartea lor cand devenim proprietari#-o?va rog sa ma lamuriti?
In ceea ce priveste casa, se poate incheia fara probleme un contract de vanzare-cumparare cu clauza de uzufruct viager in favoarea socrilor. Din acel moment, dvs. va veti inregistra cu bunul pe numele dvs., asta insemnand ca tot dvs. veti plati si impozitul la fisc. La fel veti plati impozit si pentru masina, o data cumparata de dvs.
Speta, asa cum este prezentata de user, nu este o vanzare cu rezerva uzufructului, deoarece printru-un astfel de act dreptul de proprietate se transmite odata cu incheierea actului, cumparatorii dobandind nuda proprietate asupra bunurilor.

De fapt, actul prin care proprietatea se va transmite abia la decesul actualilor proprietari este un contract de v/c sub conditie, conditia fiind una suspensiva. Contractul se incheie acum, iar dreptul de proprietate, cu toate atributele lui, se va transmite doar la decesul vanzatorilor. Pana atunci este firesc ca toate taxele si impozitele sa fie achitate de proprietari, deci de vanzatori.

Este posibil ca userul sa se fi exprimat gresit si sa-l intereseze mai degraba un contract de v/c cu rezerva uzufructului viager.

Revin cu un post scriptum. Contractul se poate incheia si in ceea ce priveste masina.

B-)

themis, utilizator