avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 974 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... am nevoie de ajutor-proprietar si nu prea
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

am nevoie de ajutor-proprietar si nu prea

sper ca ma puteti ajuta.
socrii mei au un teren intravilan+constructie cu deschidere pe 2 strazi.socrii au 3 copiii.sotul meu ar vrea sa i se dea 1/3 din teren pentru a incepe o constructie.problema vine atunci cand ei nu vor sa faca un contract de vanzare cumparare de frica sa nu ramana pe drumuri avand in vedere ca poate si ceilalti 2 copii isi vor dori partea.socrii vor sa faca un fel de act notarial prin care numai dupa moartea lor sotul sa fie proprietar.acum daca noi construim acestia vor avea drept sa dispuna cum vor de casa in cazul unui contract de uzufruct.
ce pot face?
e o nebunie#-o
Pactele asupra unor mosteniri viitoare sunt interzise.

Parintii pot sa faca ce vor cu respectivele terenuri, copii neavand absolut nici un drept asupra lor.

Ramane la latitudinea parintilor ce vor sa faca
stefanescu0 a scris:

.socrii vor sa faca un fel de act notarial prin care numai dupa moartea lor sotul sa fie proprietar.acum daca noi construim acestia vor avea drept sa dispuna cum vor de casa in cazul unui contract de uzufruct.
ce pot face?
e o nebunie#-o



Nu se stie daca socrrii au propus un act care sa fie prohibitde lege si considerat pact asupra succesiunii nedeschise, userul aminteste despre uzufruct, ceea ce presupune ca ar fi vorba despre vanzarea de catre socrii a terenului si retinerea dreptului de uzufruct.In acest caz, intr-adevar, userul va deveni proprietar cu drepturi depline abia la incetarea dreptului de uzufruct, adica la decesul uzufructuarului.
@Stefanescu, nu, uzufructuarul nu va putea dispune de bunul asupra caruia are dreptul de uzufruct, un sensul de a-l instraina.Ceea ce va putea face este sa foloseasca bunul si sa-i culeaga fructele .
Dobandind terenul veti putea si construi , constructia va va apartine dvs. iar uzufructuarul nu va putea dispune de ea.
legally_aid a scris:

stefanescu0 a scris:

.socrii vor sa faca un fel de act notarial prin care numai dupa moartea lor sotul sa fie proprietar.acum daca noi construim acestia vor avea drept sa dispuna cum vor de casa in cazul unui contract de uzufruct.
ce pot face?
e o nebunie#-o



Nu se stie daca socrrii au propus un act care sa fie prohibitde lege si considerat pact asupra succesiunii nedeschise, userul aminteste despre uzufruct, ceea ce presupune ca ar fi vorba despre vanzarea de catre socrii a terenului si retinerea dreptului de uzufruct.In acest caz, intr-adevar, userul va deveni proprietar cu drepturi depline abia la incetarea dreptului de uzufruct, adica la decesul uzufructuarului.
@Stefanescu, nu, uzufructuarul nu va putea dispune de bunul asupra caruia are dreptul de uzufruct, un sensul de a-l instraina.Ceea ce va putea face este sa foloseasca bunul si sa-i culeaga fructele .
Dobandind terenul veti putea si construi , constructia va va apartine dvs. iar uzufructuarul nu va putea dispune de ea.


Opinia mea este ca in situatia in care socrii isi vor opri dreptul de uzufruct asupra terenului cand se va face vanzarea, atunci sotul utilizatoarei va fi mai dificil sa obtina autorizatia de construire pentru el va avea doar nuda proprietate, iar dreptul de folosinta al terenului il vor detine socrii. Nu zic ca nu e posibil sa obtina autorizatia de construire, zic ca socrii vor fi chemati sa isi dea acceptul in mod expres pentru a putea construi.
Daca ei (socrii) se tem ca vor ramane pe drumuri, au la indemana atunci cand ceilalti copii isi vor cere bucata lor de teren, ca acelui copil al lor caruia ii vor ceda si constructia prin act de vanzare cumparare sa isi rezerve asupra constructiei un drept de abitatie viagera, iar in acelasi timp sa treaca si o clauza de intretinere... Nu are rost sa fie grevate cu clauza de uzufruct viager sau altfel de clauze si bucatile de teren vandute... Ar fi dezavantajati copii ce primesc doar teren fata de cel ce primeste si constructia...

Da, fiindca din cate se pare, socrii se tem doar sa nu ramana pe drumuri, fara a se pune problema vreunei interdictii de a construi sau altceva pe terenul pe care l-ar ceda.Ca atare ,ei pot sa-si dea acordul pentru a se construi.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Posibilitate dezmembrare teren cu clauza de uzufruct viager beurer95 beurer95 Buna,as dori sa stiu in cazul in care am cumparat un teren cu clauza de uzufruct viager daca se poate dezmembra in 2 loturi,uzufructuarul sa renunte la ... (vezi toată discuția)
Uzufruct viager stefania-andreea stefania-andreea In decembrie 2010 matusa mea mi-a facut contract de vanzare-cumparare cu clauza de uzufruct viager.As dori sa stiu daca ea ar putea in vreun fel sa \"atace\" ... (vezi toată discuția)
Vanzare cumparare sau act mostenitor? ADA23 ADA23 Buna ziua.Socrii mei vor sa ii faca viitorului meu sot (adica fiului lor) act de mostenitor pe o bucata de pamant din gradina lor pentru a ne construi o ... (vezi toată discuția)