avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1239 soluții astăzi
Forum Activitate dreptu

Activitate dreptu

Sotia mea este insarcinata in luna 4 , doctorita ia recomandat sa intre in concediu de risc deoarece e la a doua cezariana si varsta e destul de inaintata iar munca pe care o presteaza e fizica, sotia este angajata cu CIM si are si un PFA.
Problema mea e urmatoarea, cu toate ca am platit toate contributiile la PFA cei de la casa de asigurari de sanatate mi-au transmis ca nu primeste risc maternal de la ei ci numai de la CIM.
Adevarat sau nu ?
Răspuns la discuția CAS pentru PFA
Am mai intrebat prin finante si se pare ca asa e .... pur si simplu legea iti spune ca nu platesti daca esti sub plafon , dar te obliga sa depui acel d600 la care sa platesti 231 ron / lunar , si dat fiind ca recalcularile se fac numai daca este in plus de platit ramai cu renstanta de 231/luna si chiar daca nu le platesti nu se vor sterge (deoarece logic ei nu fac recalculari in minus = jaf legalizat ).... Romania ..... tara tuturor posibilitatilor.
Buna ziua,
Am o problema pentru care mintea mea de roman nu prea o poate intelege.
Sotia mea are un pfa redeschis dupa perioada de crestere copil in luna mai, am depus declaratia cu estimativa pentru acest an , cu o estimare de 1000 ron, am fost la finante sa platim impozitul si CASS iar acolo surpriza se pare ca la venitu de 1000 ron/an trebuie sa platesc si pensii de 232 ron / luna.
Cand am aflat asta am luat si eu la puricat legea sa vad si eu daca nu e o gluma proasta , din ce am citit se pare ca cei cu venituri mai mici de 740 ron/luna nu platesc contributia CAS, numai ca cei de la finante imi arata o artie cu un ordin al ministrului in care imi spune ca PFA e obligat sa depuna declaratia D600 iar acolo la venit nu poti pune un venit mai mic de 740 ron / luna .
Mi se pare mie sau toate astea se bat cap on cap. Si de cand e logic ca sa impozitezi 1000 ron cu 2796 pe an numai CAS nu mai spun de restu ?
Am vreo cale legala de a scapa de plata acestor 232 ron sau legea e facuta numai ca sa incurce si iti zice ca nu platesti dar esti obligat sa depui D600 numai ca sa platesti stiinduse faptu ca nu se face regularizare.
Am vreo cale pe care sa merg astfel incat statul roman sa nu imi ia 400% din venitu realizat ?
Sotia nu are servici deci nu contribuie la pensii in alta parte.
Buna ziua,

Sotia mea este insarcinata in 2 luni , la momentu de fata este salariat de 4 ani la o firma si are un PF din luna mai anul acesta.
Intrebarile sunt :
1. In luna ianuarie cand va depune globalul pentru PF poate sa si suspende activitatea iar daca da veniturile din PF din luna mai pana in decembrie intra in calculatia pentru indemnizatie in intregime sau nu ?
2. In cazul PF-ului va trebui sa plateasca si la casa de asigurari de sanatate? ca pana acum am platit doar 16% impozitul la finante.

Va multumesc,
Cu stima Alex.
idea era ca in cazul prezentat de mine durata de plata a impozitului pentru PFA este mai mica de un an cu toata ca veniturile declarate sunt facute in decursul anului in care este si sarcina, deci venitul din PFA este supus impozitarii timp de 1 an odata la semestru in cazul meu pana se naste cel mic nu apuc sa platesc ultimul semestru al impozitului, se ia in calcul venitu ?
Buna ziua,

As dori sa aflu daca infiintand un PFA in luna mai 2009 si estimand profitu la o suma oarecare la care platesc impozitul si CAS , iar in luna februarie anul viitor se naste cel mic, mama beneficiaza la calculul indemnizatie de crestere copil de venitul din PFA chiar daca este mai putin de 1 an ? Mentionez ca este si angajata cu carte de munca de peste 1 an.