avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 580 soluții astăzi
Forum Activitate amaiana

Activitate amaiana

Vă rog, chiar nu poate nimeni să mă ajute?

Mulțumesc!

Cornel Vasile a scris:

pensionare la limita de varsta : dupa August 2026, la varsta standard de pensionare de 65 ani .

Bună ziua! Bărbat nascut în august 1961, vechime în muncă 21 ani, armata 9 luni, vechime în muncă în Italia 15 ani.Vă rog spuneți-mi când poate ieși la pensie? Vă mulțumesc!
Bună ziua! Vă rog sa mă lămuriți în urmatoarea problema: am doua proprietati: un apartament la oras si o casa la tara. De 2 ani nu mai locuiesc în apartament,am facut cerere la asociatie,suntem scosi de la nr persoane (aparem zero) ,platim taxa de salubrizare la comuna ,dar aparem si la oras cu taxa de salubrizare. Am facut sesizare, am prezentat actele doveditoare cerute ,dar nu mi s-a anulat, motivând că nu am mutatie, fară a ni se preciza legea sau hotărârea conform careia ni se impune aceasta taxa .Cum este corect: să plătim taxa de salubrizare pentru ambele proprietati sau doar pentru cea în care locuim,desi nu avem mutatie? Vă mulțumesc!
Multumesc frumos pentru raspuns.
Buna ziua.Va multumesc pentru raspuns.Va rog sa-mi spuneti daca depun dosarul pentru pensie anticipata la data de 01.08.2020 imi afecteaza in vreun fel pensia pentru limita de varsta ( ianuarie 2021)?Ma refer ca si cuantum.Multumesc,cu stima si respect
Buna seara.Ma numesc Amariei Ghe. nascut la data de 19.04.1959.Sant angajat cu cim pe durata nedeterminata de la data de 01.10.1980,in prezent lucrez. Armata am facut-o in perioada 18.10.1978 - 14.03.1980 (inainte de angajare).Am o vechime totala in munca de 40 ani,1 luna,13 zile la data de 01.08.2020, din care ,1 an 11 luni si 15 zile in grupa I de munca (speciale), 8 ani si 5 luni in grupa a II-a de munca (deosebite).Va rog sa-mi spuneti data la care ma incadrez sa ies la pensie limita de varsta. Dar la pensie anticipata ce procent de penalizare as avea? Va multumesc!
Răspuns la discuția angajare pensionar
Va multumesc pt.raspuns.Revin cu precizarea ca i s-a intocmit nota de relatii dar a refuzat sa dea raspuns,
Buna seara.Va rog sa-mi spuneti in ce conditii consiliul de administratie al unei asociatii poate decide incetarea contractului individual de munca al unei persoane incadrata ca administrator,care este pensionara, are 66 ani si care a creat in decursul a 5 ani de cand a fost angajata numeroase probleme, toate mentionate in procese verbale.Se poate anula cim pe durata nedeterminata si incheia un nou cim pe durata determinata?Exista o baza legala in acest sens? Ce masuri ar putea lua consiliul de administratie impotriva acestei persoane? Cum ar putea renunta la serviciile ei, legal, fara ca aceasta sa aiba castig de cauza in cazul in care s-ar ajunge la judecata?? Va multumesc.
Buna seara.Va rog sa-mi spuneti in ce conditii consiliul de administratie al unei asociatii poate decide incetarea contractului individual de munca al unei persoane incadrata ca administrator,care este pensionara, are 66 ani si care a creat in decursul a 5 ani de cand a fost angajata numeroase probleme, toate mentionate in procese verbale.Se poate anula cim pe durata nedeterminata si incheia un nou cim pe durata determinata?Exista o baza legala in acest sens? Ce masuri ar putea lua consiliul de administratie impotriva acestei persoane? Cum ar putea renunta la serviciile ei, legal, fara ca aceasta sa aiba castig de cauza in cazul in care s-ar ajunge la judecata?? Va multumesc.