avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 569 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... angajare pensionar
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

angajare pensionar

Buna seara.Va rog sa-mi spuneti in ce conditii consiliul de administratie al unei asociatii poate decide incetarea contractului individual de munca al unei persoane incadrata ca administrator,care este pensionara, are 66 ani si care a creat in decursul a 5 ani de cand a fost angajata numeroase probleme, toate mentionate in procese verbale.Se poate anula cim pe durata nedeterminata si incheia un nou cim pe durata determinata?Exista o baza legala in acest sens? Ce masuri ar putea lua consiliul de administratie impotriva acestei persoane? Cum ar putea renunta la serviciile ei, legal, fara ca aceasta sa aiba castig de cauza in cazul in care s-ar ajunge la judecata?? Va multumesc.
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 06:22, 30 Octombrie 2018
1. Constatarea nulităţii c.i.m. şi stabilirea, potrivit legii, a efectelor acesteia se pot face prin acordul părţilor.
Dacă părţile nu se înţeleg, nulitatea se pronunţă de către instanţa judecătorească.
(alin.6 si 7 art.57 C.mun.)

2. Pasii necesari efectuarii cercetarii disciplinare sunt:
- intocmirea referatului de sesizare;
- Constituirea comisiei insarcinate cu efectuarea cercetarii;
- convocarea autorului faptei la efectuarea cercetarii disciplinare;
- ascultarea salariatului;
- intocmirea raportului efectuarii cercetarii disciplinare;
- emiterea deciziei de sanctionare.

3. Un dosar de cercetare va cuprinde:
- referatul de sesizare privind savarsirea abeterii disciplinare
- decizia de numire a comisiei de cercetare disciplinara , care va cuprinde aspectele privind atributiile acesteia, durata cercetarii etc.
- procesul-verbal al comisiei care va contine si propunerea de sanctionare.
Va multumesc pt.raspuns.Revin cu precizarea ca i s-a intocmit nota de relatii dar a refuzat sa dea raspuns,
Nota de relaţii nu face dovada efectuării cercetării prealabile.

In vederea desfasurarii cercetarii disciplinare prealabile, salariatul va fi convocat in scris de persoana imputernicita de catre angajator sa realizeze cercetarea, precizandu-se obiectul, data, ora si locul intrevederii.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Cercetare disciplinara mihaela_1968 mihaela_1968 Daca in urma unui incendiu s-a facut o cercetare de catre colegii de la Protectia Muncii si s-au gasit persoanele vinovate (care au dat declaratii scrise), se ... (vezi toată discuția)
Suspendare cim mirusaby mirusaby Buna ziua, Am un angajat care a fost in CFS luna feb.iar la 1.03.2013 nu a mai venit la serviciu. Am incercat sa-l contactam dar nu raspunde la tel.i-am ... (vezi toată discuția)
Incetare cim pentru absente nemotivate MURESANCRISTIAN MURESANCRISTIAN Buna ziua. Unul dintre angajatii societatii nu s-a mai prezentat la munca incepand cu data de 01.09.2016, din motive nejustificate. Care sunt pasii de urmat ... (vezi toată discuția)