avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1190 soluții astăzi
Forum Activitate crinutza21

Activitate crinutza21

Răspuns la discuția Dreptul la somaj
buna ziua va rog sa imi raspundeti si mie la urmatoarea intrebare: lucrez de 3 ani de zile la o firma de traduceri insa in cartea de munca is trecuta cu 2 ore de la 1 septembrie aceasta firma inchide biroul unde lucrez eu am dreptul la somaj? mi s-a spus ceva de genu ca nu ca trebuie sa mai lucrez inca an pana cand sa fie un tagiu intreg nu inteleg de ce in codul muncii in cat am citit eu nu scrie nimicdegenu asta dar poate suntalte legi de aceea apelez la voi
va multumesc
Răspuns la discuția SUCESIUNE
el pentru investitii are dovezi ca a facut rate pentru a cumpara materiale termopane si restu, sora lui vrea cat mai mult are sotul ei multe "pile" si spune ca vrea pentru copii ei el nu are copii are doar sotie si sotia are copii din alta casatorie , insa el tine la copii sotiei ca si cum ar fii copii lui si nu vrea sa ii lase surorii lui totul pentru ca el a muncit foarte mult pentru tot
Răspuns la discuția SUCESIUNE
buna, am si eu o intrebare (putin mai lunga) ca sa imi puteti raspunde o sa va povestesc in mare ce s-a intamplat si astept cu nerabdare raspunsuri , situatia este urmatoarea: doi frati (frate si sora) la o varsta destul de mare 45-50 de ani is orfani , dupa nici unul dintre parinti nu s-a facut succesiunea insa acum sora vrea sa se faca succesiunea vrea cate jumatate din tot chiar daca pana acum ea nu a ajutat niciodata fratele sa intretina parintii sau casa , el i-a ingropat pe amandoi el a facut modernizari la case a investit pentru ca acele case sa nu se darame. acum cand sora lui a venit si a vazut cat de bine arata casa si totul vrea si ea jumatate din tot insa nu vrea sa dea nici un ban pentru imbunatatiri. spuneti-mi va rog chiar nu este o lege care sa o oblige sa plateasca ceea ce fratele a investit , vine doar dupa atatia ani sa isi ia dreptu? astept raspunsuri si sfaturi .
Răspuns la discuția obtinere ajutor somaj
buna , va rog sa imi spuneti si mie daca lucrez de 3 ani dar pe cartea de munca am numai 2 ore trecute si un salariu de 130 ron si beneficiez de pensie de urmas daca firma la care lucrez ma da in somaj eu beneficiez de aiceiasi metoda de calcul a somajului cu 75% din salariu mediu pe economie?
Răspuns la discuția decizie desfiintare post
eu nu aveam ce face stiam ca firma merge rau si trebuia sa faca disponibilizari pe multi i-au obligat sa isi dea demisia iar la cei ce nu aveau ce sa le faca i-a concediat dar acum am aflat de la foste colege ca vor sa faca angajari si nu mi se pare corect daca aveai nevoie de personal de ce l-ai concediat?......cam deasta deabia acum ma interesez oricum abia pe data de 30 martie s-a incheiat contractul cu ei
Răspuns la discuția decizie desfiintare post
motivul a fost desfiintarea postului, se faceau disponibilizari deoarece firma nu mergea bine este legea 53/2003 art 65,66,69 si 70
Răspuns la discuția decizie desfiintare post
in momentul acelei concedieri am fost 3 persoane date afara pe baza acelei decizii, dupa ce a trecut o fata de pe part pe full au adus inapoi una din cele concediate ...oricum mi-ai fost de folos ms mult de raspunns
Răspuns la discuția decizie desfiintare post
in legatura cu acest subiect imi poate spune cineva daca firma care te concediaza in baza acestui articol cu desfiintarea postului are voie sa angajeze o alta persoana imediat pe acel post? de exemplu am lucrat intr-un call center am fost concediata in baza acestui articol ca s-a desfiintat postul iar acum o alta persoana care era part time a trecut pe full time ......este corect? ma simnt putin trasa in piept daca ma puteti ajuta ...astept un raspuns...

ps: cat trebuie sa cotizezi la somaj pentru a putea intra in somnaj ? eu stiam de 6 luni mai apoi 12? stie cineva ceva?