avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 436 soluții astăzi
Forum Activitate elfa64

Activitate elfa64

Va multumesc pentru sfat, asa le-am si zis la telefon, ca vreau o hartie, ceva...Verba volant...
As putea trimite notificarea prin posta cu confirmare de primire?ca sa nu ma trimita de la un ghiseu, la altul (daca ma duc in carne si oase cu contestatia-n mana)
Astazi Administratia Financiara mi-a trimis o somatie, cu titlu executoriu cu tot, pt ceva impozite neplatite pe anul trecut. Am ramas masca, pt ca eu le platesc ca in prima zi dupa ce-mi vin...ca sa nu uit...Am sunat la dansii, au cautat in acte, au gasit decizia de impunere (care figura si in titlul executoriu) , au gasit si dovada incasarii banilor. Le am dealtfel si eu. Acum, doamna de la somatii mi-a spus ca e o greseala, ca nu e nicio problema, ca se va rezolva si, ca sa ma sigur ca totul e ok (vazand ca eu insist), sa mai sun peste o saptamana. Parca nu m-as baza eu numai pe vorbe, dar ce altceva pot face?! daca ma apuc sa contest in instanta imi ia timp si bani. Nu pot depune o contestatie la Administratia Financiara?! Ca sa am o dovada scrisa asupra chestiunii. Multumesc :(
Răspuns la discuția declaratia 020
Chiar pe avocat.ro am gasit asta:

2) Formular 020 - Declaratia de inregistrare fiscala/ de mentiuni pentru persoane fizice romane


Se depune de persoanele fizice, altele decat persoanele fizice romane care desfasoara activitati economice in mod independent sau exercita profesii libere, care au obligatia sa se inregistreze ca platitori de TVA in urma depasirii plafonului legal de scutire (65.000 de euro, adica 220.000 lei).

Citeste mai mult: www.avocatnet.ro/content/art...
Follow us: Avocatnetro on Facebook
Răspuns la discuția declaratia 020
Eu stiu foarte bine cum arata declaratia, ca am vazut-o ieri pe net. Desi ocazional mai obtin venituri dda, doar acum cateva zile am auzit de aceasta declaratie. Nu inteleg care este scopul ei, eu oricum depun 200 in luna mai a fiecarui an(daca am venituri in anul anterior, evident). Din ce am citit pe diferite pagini, asa am inteles, ca se leaga de TVA, de aceea intreb.
Discuție declaratia 020
In decembrie am obtinut o suma mica dintr-un contract ocazional pe DDA (mult sub limita de TVA). In aceste conditii mai e nevoie sa depun 020?:sorry:
Răspuns la discuția Teapa cumparaturi online
Dintr-o experienta similara(dar cu o suma nesemnificativa in joc), trebuie sa va spun ca e bine sa nu va faceti sperante ca ati putea recupera ceva. Produsul trebuie luat din mana vanzatorului(daca era in oras) sau deschis in fata curierului. Insa trebuie sa postati experienta dvs in cat mai multe locuri pe net...si sa nu va mirati daca o sa gasiti unele similare...macar altii nu se vor mai "frige:...
Plachia pica greu, dar e buna, iar tzara noastra s-a schimbat doar in rau de pe vremea lui IL. Si da, aveti dreptate, legea trebuie respectata, ca asta ma framanta si pe mine...X-(
Aha!!! Da, multumesc mult, e pentru prima data ca simt ca am inteles cum sta treaba. Intr-adevar,eu am gresit in definitia initiala :"> si dvs m-ati corectat in sensul bun.Da, sunt salariata si colaborarile alea sunt "venituri de natura profesionala", cat despre modul in care ma sfatuiti sa procedez pentru a evita repetitivitatea....=D>=D>.
Insa un lucru ramane: legea asta cretina e interpretabila si asta nu este bine!
Sigur?!Aseara am citit legea si am inteles ca astfel de "opere" ocazionale nu sunt considerate "de natura profesionala" si nu necesita plataCAS/somaj/pensie. Deci daca scriu o carte/articol(ceva similar) , nu este venit"profesional".
Deschid acest subiect dupa ce am incercat in ultimele zile sa ma lamuresc, citind atat ordonanta, cat si normele de aplicare.
Situatia este urmatoarea: de cateva ori pe an, 3-4-5 ori, fie scriu articole la diferite publicatii, fie particip la manifestari sau emisiuni in media. Pentru aceste lucruri, am fost intotdeauna platita pe DDA, sumele fiind variabile, oricum mici si incostante.
Problema in prezent este urmatoarea: ce datorez statului in plus fata de impozitul aferent? (impozit marit, desigur). Trebuie sa platesc CAS, Somaj si pensie? daca da,cand, la finele anului sau in lunile in care am aceste colaborari? In lunile in care nu am nici o colaborare e nevoie sa notific ceva undeva? Si daca trebuie sa platesc si/sau sa notific, unde trebuie sa o fac?
Va multumesc. Sincer, simt ca-mi pierd mintzile...dar cred ca asta s-a si urmarit, de fapt...#-o