Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... Somatie_Titlu executoriu pt taxe deja platite
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

Somatie_Titlu executoriu pt taxe deja platite

Astazi Administratia Financiara mi-a trimis o somatie, cu titlu executoriu cu tot, pt ceva impozite neplatite pe anul trecut. Am ramas masca, pt ca eu le platesc ca in prima zi dupa ce-mi vin...ca sa nu uit...Am sunat la dansii, au cautat in acte, au gasit decizia de impunere (care figura si in titlul executoriu) , au gasit si dovada incasarii banilor. Le am dealtfel si eu. Acum, doamna de la somatii mi-a spus ca e o greseala, ca nu e nicio problema, ca se va rezolva si, ca sa ma sigur ca totul e ok (vazand ca eu insist), sa mai sun peste o saptamana. Parca nu m-as baza eu numai pe vorbe, dar ce altceva pot face?! daca ma apuc sa contest in instanta imi ia timp si bani. Nu pot depune o contestatie la Administratia Financiara?! Ca sa am o dovada scrisa asupra chestiunii. Multumesc :(
Mergeti la ei sa va dea in scris ca s-a ridicat poprirea. Nu va bazati pe vorbe.
Fiscul face erori mari si multe. Pana nu aveti hartia in mana nu considerati treaba rezolvata.
Buna ziua,
Puteti sa le trimiteti o notificare in sensul celor de mai sus si sa le solicitati un raspuns in scris.
Daca nu-l primiti va trebui sa-i actionati in instanta pentru anularea celor doua acte.
av. Gabriel Klein Kiritescu
Va multumesc pentru sfat, asa le-am si zis la telefon, ca vreau o hartie, ceva...Verba volant...
As putea trimite notificarea prin posta cu confirmare de primire?ca sa nu ma trimita de la un ghiseu, la altul (daca ma duc in carne si oase cu contestatia-n mana)
elfa64, utilizator