avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 407 soluții astăzi
Forum Activitate Marian Jumara

Activitate Marian Jumara

Am cerut recuperarea datoriilor in instanta. Judecatorul ma obliga sa platesc expertiza contabila, jumatate, jumatate, cu paratul, fara ca sa cerem acest lucru. Motivatia a fost ca vrea Judecatorul sa se edifice asupra cazului prin raportul de expertiza contabila. Este legal?
Administratorul unei asociatii de proprietari desfasoara activitatea de baza la un alt angajator, unde are incheiat un CIM pe dutata nedeterminata si de unde sunt platite toate obligatiile care revin atat angajatului cat si angajatorului.
Va rog sa-mi spuneti ce tip de contract trebuie sa incheie o persoana mai sus mentionata, pentru a desfasura activitatea de administrator, fara a fi obligata sa plateasca suplimentar .
Multumesc.
Sunt PFA, dar nu am desfasurat activitate din anul 2010 pana in prezent, in schimb am fost angajat in aceasta perioada, cu contract de munca si angajatorul a platit CASS.Sunt obligat sa platesc CASS si ca PFA, in aceasta perioada?Va multumesc.
Am primit o somatie din partea A.N.A.F, prin care sunt avertizat sa achit o suma restanta, care reprezinta contributii de asigurari sociale de sanatate datorate de persoanele care realizeza venituri din activitati independente.Aceasta somatie este insotita si de un titlu executoriu. Mentionez ca sunt persoana fizica autorizata si nu am obtinut venituri din aceasta activitate . In acelasi timp, am fost angajat cu contract de munca pe perioada nedeterminata la o alta societate comerciala, unde au fost platite contributii de asigurari sociale de sanatate.
Nu pot sa inteleg cum pot sa fiu obligat sa platesc aceste contributii de asigurari sociale de sanatate ,atata timp cat eu nu am obtinut venituri din activitati independente .
Conducerea noii asociatii vrea sa incaseze debitul restant inregistrat in evidenta contabila a vechii asociatii si sa plateasca numai o partea mica catre furnizorul indicat, restul sa intre "moca" in buzunarul lor(al conducerii) sustinand ca acest rest reprezinta sume datorate catre alti furnizori care sunt deja achitate de vechea asociatie si ei sunt absolviti astfel.
Asociatia veche nu conditioneaza perioada de timp in care va fi platita datoria existenta si preluata de noua asociatie.Doreste ca noua asociatie sa devina debitor in locul vechii asociatii si atat.
Proprietarii unui bloc au decis sa infiinteze o asociatie de locatari.Pana la data ramanerii hotarararii de infiintare definitive si irevocabile a noii asociatii, acestia au facut parte din alta asociatie de locatari.Proprietarii au debite restante la vechea asociatie ,dar nu pot fi achitate in momentul predarii-primirii gestiunii.Valoarea totala a debitelor este recunoscuta de conducerea noii asociatii care declara ca o preia, dar refuza sa o plateasca catre un furnizor indicat de vechea asociatie fata de care aceasta veche asociatie are debite restante.Ce se poate face in acest caz?
Multumesc moderatorilor pentru ajutor.
distanta masurata de la locul unde este instalat semaforul si pana unde am fost lovit de individul care conducea Kia si a plecat in tromba ,este de 60m. pentru individul care a filmat am o rugaminte, sa ia ruleta si sa masoare distanta si apoi sa faca comentarii.semaforul din directia de unde am intrat nu indica decat verde inainte sau la dreapta sau rosu pentru aceleasi directii. daca eu am intrat in intersectie la culoarea rosie a semaforului ceilalti doi soferi care vireaza la dreapta venind din aceeasi directie cu mine ,ce culoare a semaforului au vazut daca nu au oprit si au continuat deplasarea? oare nu exista posibilitatea ca eu sa fi patruns in intersectie la culoarea verde care a devenit galben si apoi rosu cand eram in miscare si aprope terminasem iesirea din intersectie cand am fost lovit. sa fim seriosi, cand facem afirmatii si sa privim faptele asa cum au fost , nu cum declara niste "binevoitori" pe care ia cuprins spiritul civic si vor sa prezinte faptele dupa bunul lor plac. nu am vazut la nici un semafor in bucuresti sa se astepte 3 secunde sau mai mult de la aparitia semnalului verde al semaforului si apoi sa plece de pe loc, din contra sunt atat de nerabdatori ca unii pleaca imediat . despre politete in trafic sau despre conduita preventiva nici vorba.daca in acel moment in locul meu era un echipaj aflat in misiune, ce mai spunea individul care conduce Kia sau cel care a filmat despre modul cum se patrunde intro intersectie ?dar se multumesc sa faca aprecieri la modul cum conduc unii soferi , cand ei sunt .......