Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Angajare administrator asociatie de proprietari ?
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Angajare administrator asociatie de proprietari ?

Administratorul unei asociatii de proprietari desfasoara activitatea de baza la un alt angajator, unde are incheiat un CIM pe dutata nedeterminata si de unde sunt platite toate obligatiile care revin atat angajatului cat si angajatorului.
Va rog sa-mi spuneti ce tip de contract trebuie sa incheie o persoana mai sus mentionata, pentru a desfasura activitatea de administrator, fara a fi obligata sa plateasca suplimentar .
Un cetatean poate sa munceasca in cate joburi doreste, important este sa le poata duce pe toate.

Pentru fiecare job i se face CIM cu calculul tuturor veniturilor, cu o singura specificatie si anume ca numai la primul job se face deducere personala (care conteaza la calculul impozitului).

Asadar unui administrator i se face CIM, se platesc toate contributiile pentru angajat si angajator, cat si impozitul aferent.

Nu se pune problema unor plati suplimentare, ci plata impozitului si contributiilor pentru cuantumul veniturilor mai mici sau mai mari.