avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 978 soluții astăzi
Forum Activitate seuleanraul

Activitate seuleanraul

Răspuns la discuția ADMITERE BAROU 2012
cine zicea ca are in format AUDIO MP3 Cp, Cpp, Cpc, Cc ???
Răspuns la discuția ADMITERE BAROU 2012
da, propun eu o speta de penal...

Speta este urmatoarea.
A, om de afaceri, dupa ce isi scoate masina de la o spalatorie auto, merge la procesul in care are calitatea de inculpat pt savarsirea infractiunii de dare de mita. Dupa ce termina cu cauza se intoarce la masina si, intamplator gaseste sub scaun un dispozitiv ciudat (o placuta electronica cu tot felul de circuite si fire electrice, ceva de amplificare a semnalului pt o interceptare a convorbirilor telefonice, banuiesc eu ca ar putea fi). Acel dispozitiv a fost pus acolo de cineva, nu stiu cum pentru ca incuietoarea masinii sau alta componenta nu au fost distruse. De asemenea, din masina nu s-a furat absolut nimic. Masina a fost doar deschisa, clar de un expert, si instalat sub scaun dispozitivul respectiv.
Intrebarea care se pune este pt ce infractiuni se poate face plangere penala???

Răspuns la discuția ADMITERE BAROU 2012
buna ziua. sunt nou pe acest forum asa ca scuze daca repet intrebarea.
stie cineva cand va avea loc examenul de admitere in barou pe anul 2012?
eu am citit undeva pe net, mi se pare chiar pe unbr.ro (dar nu mai gasesc acuma), conform unei programe pe 2012 sau ceva de genul, ca examenul va fi pe 8, 18 si 20 octombrie 2012. este adevarat oare?
Răspuns la discuția Admitere Barou 2011
eu chiar nu inteleg care statut trebuie invatat!!!
In bibliografia din tematica afisata de cei de la UNBR pt sesiunea OCTOMBRIE 2011 scrie clar: Statutul din M. Of. partea I nr 45/13.01.2005 modificat si completat prin hotararile bla bla iar ultima hotarare este Hotararea UNBR nr. 519/2009
Ultimele hotarari de modificare (cele din 2011) cand intra sau au intrat in vigoare??? Trebuie sau nu trebuie invatate???
Poate ma lamureste si pe mine cineva. Multumesc
Răspuns la discuția Admitere Barou 2011
voi de unde faceti rost de spete la procedura civila si la procedura penala.???
am mai intrebat odata dar nimeni nimic..:P
Răspuns la discuția Admitere Barou 2011
Voi de unde faceti rost de spete??? in special la procedura penala si procedura civila? Multumesc
Răspuns la discuția Admitere Barou 2011
buna ziua. am si eu o rugaminte.
Puteti sa-mi dati si mie careva daca aveti Statutul Profesiei de Avocat care sa aiba cuprinsul intregral si cu tot cu ultimele modificari din 2011. Ca pe site-ul UNBR sunt publicate doar modificarile din 2011 iar nu tot statutul integral.
Multumesc:)
Este admisibila actiunea in anularea unui certificat de urbanism fara a cere concomitent si anularea autorizatiei de construire???

Multumesc anticipat
Răspuns la discuția TAXA DE POLUARE
buna ziua. as avea si eu 2 intrebari in leg cu taxa de poluare daca ma puteti ajuta va rog.
1. e bine daca am formulat capetele de cerere in felul urmator ?
1. Admiterea actiunii
2. Obligarea paratei la restituirea integrala a sumei de x lei reprezentand contravaloarea taxei pe poluare.
3. Obligarea paratei la plata dobanzilor aferente
4. Obligarea paratei la plata cheltuielilor de judecata (taxa de timbru si timbru judiciar)

2. Cat este taxa de timbru in cazul taxei de poluare???
Multumesc anticipat:)
Răspuns la discuția Taxa de poluare
am o intrebare in legatura cu taxa de poluare...

1. cat este taxa de timbru si timbrul judiciar?
2. daca am scris capetele de cerere in felul urmator este bine?
1. Admiterea actiunii
2. Obligarea paratei la restutuirea integrala a sumei de x lei reprezentand contravaloarea taxei pe poluare
3. Obligarea paratei la plata dobanzilor aferente acestei sume
4. Obligarea paratei la plata cheltuielilor de judecata (taxa de timbru timbru judiciar)

Va multumesc anticipat:)