avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 245 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Impozite, taxe şi timbrul de ... Taxa de poluare
Discuție deschisă în Impozite, taxe şi timbrul de mediu 2013. Legalitate şi interpretare juridică

Taxa de poluare

In baza legii contenciosului administrativ este necesar sa se formuleze o cerere prealabila adresata administratiei finantelor publice, prin care sa se solicite restituirea taxei de prima inmatriculare.
Daca a expirat termenul de 30 de zile de la data comunicarii deciziei de stabilire a taxei de poluare pentru inmatricularea autovehiculelor, mai pot formula cerere de chemare in judecata? Sau mi se va respinge cererea?
Opinii?
Cel mai recent răspuns: seuleanraul , utilizator 19:46, 12 Mai 2011
Pentru ca acţiunea de restituire taxă de poluare să fie admisibilă în instanţă trebuie să fie îndeplinită mai întâi procedura prealabilă: cerere de restituire la finanţe, apoi plângere împotriva refuzului de restituire şi abia după ce este îndeplinită procedura prealabilă vă puteţi adresa instanţei de judecată cu o cerere de restituire.
Cererea de restituire taxă de poluare la finanţe se depune în termen de 30 de zile de la efectuarea plăţii, însoţită de o copie după chitanţă.
Cunosc termenul de 30 de zile pentru formularea plangerii, insa am depasit acest termen.
Am auzit de cazuri cand nu s-a realizat procedura prealabila si nu a fost nicio problema.
Cautam jurisprudenta in acest sens, cazurile altor persoane care viziteaza site-ul si m-ar putea ajuta.
Cand s-a platit chitanta si unde?
da se poate:
1cerere restituire AFP
2.actiune in instanta -solicitati restituirea sumei platite conf chitantei de plata avand in vedere refuzulAFP de restituire
avDianaFeraru a scris:

Pentru ca acţiunea de restituire taxă de poluare să fie admisibilă în instanţă trebuie să fie îndeplinită mai întâi procedura prealabilă: cerere de restituire la finanţe, apoi plângere împotriva refuzului de restituire şi abia după ce este îndeplinită procedura prealabilă vă puteţi adresa instanţei de judecată cu o cerere de restituire.
Cererea de restituire taxă de poluare la finanţe se depune în termen de 30 de zile de la efectuarea plăţii, însoţită de o copie după chitanţă.


cererea de restituire a taxei poate fi introdusa si cu depasirea termenului de 30 zile...acel termen vizeaza CONTESTATIA DECIZIEI DE CALCUL AL TAXEI PE POLUARE...eu nu contest aceasta decizie, ci doresc RESTITUIREA....cred ca sunteti in eroare..!!!!!
dupa dvs, eu ar trebui sa contest decizia...oare ce nelamuriri am eu ref la aceasta decizie? contest acel calcul bazat pe indici matematici? in niciun caz...eu doresc sa-mi restituie intreaga suma, pe care o pot solicita in termenul de prescriptie de 5 ani...!
Ultima opinie este cea corectă, restituirea sumei plătite se poate solicita în termenul indicat mai sus, procedura prealabilă trebuie îndeplinită, important este să se respecte termenul prevăzut de Legea contenciosului administrativ, după primirea răspunsului de la Direcţia Finanţelor Publice a judeţului unde s-a achitat taxa, (cel de 6 luni până la data întroducerii cererii de chemare în judecată).

Alte discuții în legătură

Taxa auto titi marina titi marina Va salut, cu stima. Gata. M-am hotarat sa cer inapoi banii dati pentru taxa auto. Am platit la AFP suma de 4246 lei in data de 04 dec 2008, pentru inscrierea ... (vezi toată discuția)
actiune pentru restituire taxa poluare abby abby Am solicitat AFP restituirea taxei auto platita in decembrie 2010. Raspuns negativ . Am o nelamurire .Acum la instanta ce trebuie sa cer ?Cate capete de ... (vezi toată discuția)
Taxa auto dupa 3 ani nanet nanet Buna ziua Am platit taxa de poluare acum 2 ani si 10 luni, Mai pot face ceva in instanta pentru recuperarea sumei, tinand cont ca nu am contestat in 30 de ... (vezi toată discuția)