avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 908 soluții astăzi
Forum Activitate mihaighenadi

Activitate mihaighenadi

dap,va multumesc
mihaighenadi a scris:

Mai va intreb daca fac contestatie si o sa pierd,imi va afecta cumva dreptul de a da acel test de 15 intrebari,care imi reduce pedeapsa de la 3 luni la 1? are treaba comandantul sau altcineva din politie cu contestatia pierduta de mine,imi poate face rau cineva? ce risc daca pierd contestatia?

va multumesc
Mai va intreb daca fac contestatie si o sa pierd,imi va afecta cumva dreptul de a da acel test de 15 intrebari,care imi reduce pedeapsa de la 3 luni la 1? are treaba comandantul sau altcineva din politie cu contestatia pierduta de mine,imi poate face rau cineva? ce risc daca pierd contestatia?

va multumesc
Venind din directia buzau - ramnicul sarat,inainte de localitatea oreavu pe E85(limita 100 km /h) circulam in spatele unui vehicul care mergea tare,am fost surprinsi de radarul nou,care venea din sens opus,fiind in mers.a intors dupa noi si ne-a oprit pe amandoi la vreo 500 m dupa intrarea in localitate. am inmanat actele care le-a cerut agentul,aopi mi s-a spus ca am depasit viteza legala cu 51 de km/h pe sectiunea de drum unde aveam voie cu 100 km /h, si ca mi se va retine permisul pe durata de 3 luni.
dupa ce a completat procesul verbal si dovada,politistul a venit la masina la mine sa semnez,dar eu am zis ca vreau sa scriu la mentiuni ca am obiectiuni. ce credeti? agentul completase cu mana lui la rubrica Alte Mentiuni astfel: " Abatere filmata. Declara cu nu are obiectii"
I-am spus ca stiu ca eu trebuie sa scriu acolo la rubrica aceea ce am de obiectat,dar agentul nu m-a lasat sa scriu eu cu mana mea nimic,a mai completat dupa ce a scris ca declara ca nu are obiectii, ca va contesta procesul verbal.Asta a iesit la final:" Abatere filmata.Declara ca nu are obiectii,dar va contesta procesul verbal"
apoi mi-a dat sa semnez procesul.
Acum va intreb ,daca ma puteti ajuta cu cateva raspunsuri:
1. ce este de facut? pentru ca mi-a dat 3 luni de suspendare de permis,imi pierd jobul
2. daca in loc de 151km/h aveam 150km/h nu mi se suspenda permisul
3. agentul nu m-a lasat sa scriu nimic in procesul verbal,a scris ce a vrut el,mie mi-a dat numai sa semnez
Ce as putea face in situatia asta????
am inteles ceva de o eroare la aparatele radar de cca 3%
mentionez ca in 8 ani de cand am permis nu am avut luata nici o amenda de nici un fel.
ce e de facut?
astept raspunsuri ca nu stiu ce sa fac cu amenda ,sa platesc,sa contest,ca lucrez la o firma de care eu depind de permis zilnic!!!
Răspuns la discuția E sau nu urmarit penal?
Se poate cumva asa fara sa ii vina nici o hartie acasa prin care sa i se spuna sa se prezinte la tribunal la proces,sa il urmareasca?
Răspuns la discuția E sau nu urmarit penal?
El nu mai este in tara,nu stiu cum as putea afla eu daca are ceva pe numele lui
Am si eu o intrebare,daca se poate sa ma ajutati. Am un prieten in Focsani si a facut o belea la firma care lucra si i-au iesit cca 9000 de euro gaura .l-au dat afara si i-au zis ca daca nu aduce banii,o sa il de-a in judecata. intre timp firma a dat faliment,timp in care i-au venit pe acasa politisti sa il caute si sa il convinga sa faca rost de bani.Apoi dupa ce firma s-a inchis i-a venit acasa o hartie prin care i se spunea ca nu mai este acuzat ca forma a retras acuzatiile si ca nu mai stiu ce.dupa un timp a aparut iar la el acasa un politist care sa ii zica ca o sa fe dat in judecata daca nu aduce banii si altele. De cand s-a intamplat faptul si l-au dat afara de la servici pana astazi a trecut 1 an jumatate si as vrea sa stiu daca este ceva pe numele lui.Tin sa mentionez ca acasa nu i-a venit nici o hartie prin care sa fie atentionat.Cum as putea afla daca este ceva pe numel lui?
multumesc
cel care a luat amenda este in italia acum. si unde s-ar face aceasta plangere?
Va salut,am si eu nevoie de ajutor.Am primit acasa o recomandata care era o amenda,ma prinsese radarul fix cu viteza de 101 km la ora in localitate unde viteza maxima admisa era de 50 km, amenda si suspendare permis pe 3 luni.. Am completat cine era conducatorul auto,am trimis inapoi la ei si pe data de 3 aprilie ma suna acel prieten ca a gasit in posta un plic cu amenda care venise pe data de 30 martie.Ce e si mai grav este ca acolo scrie ca daca nu platesc amenda in 48 de ore va fi 10 milioane,in 48 de ore este 2,5 mil.Ma intreb si eu, nu era normal sa vina o recomandata,sa semnez si de atunci sa fie 48 de ore?este strigator la cer.Ce pot face,unde sa ma adresez???? Daca plicul adus de postas era luat de cineva sau cadea din posta sii il lua vantul,ce se intampla???? astept raspunsuri . tin sa precizez ca cel care a condus este in italia acum,cum o sa predea permisul? o sa il trimita mie aici si o sa il dau eu sau cum?