avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 524 soluții astăzi
Forum Activitate speedilegal

Activitate speedilegal

Răspuns la discuția Poze luate de pe alte site-uri
Cum a spus si Boogy,
*Poza este in sine o creatie protejata prin dreptul de autor.Daca chiar se va intampla si in realitate acest fapt ... greu de crezut. *
Nu te indeamna nimeni sa furi dar nici nu e nevoie sa te sperii.Totusi incearca sa iei legatura cu webmasterul site-ului si vezi de unde provin imaginile (Cere acordul). Uita-te si la drepturile de autor: [ link extern ]

Nu sunt avocat,e doar un sfat prietenesc. ;)
Răspuns la discuția este legala divulgarea ip-ului ?
Mariana,scuze ca intru in discutie dar sunt de acord cu gabrielamitroi.
Respectivul utilizator nu poate face mai nimic singur cu o adresa IP. Dar poate face asa:
Cu acel IP poate verifica cine este providerul tau de internet si mai apoi se poate intersa la acestia. Daca angajatii ofera informatii sau datele tale personale,atunci poate fi intradevar o ilegalitate.
Răspuns la discuția Poze luate de pe alte site-uri
Ideea de a copia imagini de pe internet,e din start ceva rau. Insa daca poza arata ca in prima imagine,nu cred ca poate fi o problema.
In imagine nu apare chipul vreunei persoane sau logo-uri...In fond,cine v-ar putea da in judecata?

[ link extern ]
Mai putin aceasta imagine.
[ link extern ]

Trimiteti un e-mail site-ului respectiv cu rugamintea de a va sterge din baza lor de date. E-mail-ul sa fie trimis de pe mail-ul pe care v-ati creeat contul de utilizator.
Adresa de e-mail poate fi gasita pe site la About/Contact
Multumesc Dan.
Imi mai poti spune daca vorbesti din auzite sau esti 100% sigur?
Buna Seara!
Detin un apartament in Bucuresti si acum doua zile am primit o somatie de la "DIRECTIA GENERALA DE IMPOZITE SI TAXE" in care sunt instiintat ca trebuie sa platesc 1200 RON altfel se trece la executarea silita. Nu e nici o problema,am bani pentru asta.
Insa detin un teren tot in Bucuresti unde impozitul catre Primarie este destul de mare.In somatie scrie "Cand urmeaza sa se ia masuri de executare silita,nu este obligatorie audierea contribuabilului".
Nu am primit somatie pentru teren si asta ma nelinisteste (Paguba fiind de 10 ori mai mare ca la apartament),stiti daca primaria este obligata sa anunte prin somatie cand urmeaza sa se ia unele hotarari? Nu am primit pana acum vreo foaie... Multumesc
Răspuns la discuția Declaratie in cazul unui furt
Adica inainte de a da testul poligraf,politia trebuie sa aduca la cunostinta ca aceste substante pot periclita raspunsurile? E bine de stiu.

Citat:
De asemenea este obligat sa raspunda tuturor intrebarilor politistilor, care au legatura cu fapta respectiva ...
Citat/
Asta mi se pare 100% corect,dar am specificat mai sus faptul ca a fost intrebat lucruri aberante din afara cazului(probabil nu aveau pe seama cui sa se distreze).
P.S: A fost penultima persoana care a intrat in casa!
Răspuns la discuția Declaratie in cazul unui furt
Multumesc pentru raspunsurile voastre. O sa vad ce face la testul poligraf.. :)
Răspuns la discuția Declaratie in cazul unui furt
Va multumesc pentru raspuns.Dar mai am niste nelamuriri
Este obligatoriu sa mergi sa da-i declaratie daca nu esti martor (cum e fratele meu).
Ai dreptul de a filma/fotografia in sectiile de politie? (preventiv in cazul in care politia mai sare din nou calul). Mutumesc inca o data.
Buna ziua!
Un prieten al meu si-a gasit casa sparta pe la 5 dimineata.Politia in inceput cercetarile pentru a vedea daca hotul nu este chiar pagubasul sau unul din prietenii acestuia. Fratele meu a fost la acest baiat in noaptea aceea si a plecat la ora 2 noaptea. Ceea ce vreau eu sa aflu,este asa:
Ce obligatie are fratele meu in fata politiei? Nu este martor in proces ci doar omul prin care se verifica alibiul pagubasului cum ca nu a fost o spargere falsa.
Este obligat sa dea declaratie la politie? Este obligat sa dea testul poligraf?

Va cer ajutor pentru ca a fost la politie si a cam fost bataia de joc a politistilor. Au inceput sa-i ia pe amandoi la misto,sa-i intrebe lucruri absolut nefiresti (ce scoala ai,lucrezi,te droghezi,etc). Stiti cum fac politistii din ziua de azi...
Declaratia a dat-o si in declaratie l-au facut sa spuna si ca e de acord cu testul poligraf (are 18 ani si poate fi usor de pacalit). multumesc!