avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 683 soluții astăzi
Forum Activitate andrugrasu

Activitate andrugrasu

Multumesc pentru raspuns.
Intrebarea mea este urmatoarea: daca sunt angajat cu data de 01.10.2018 si am o perioada de proba de 90 de zile - cand se termina perioada de proba?....intreb pt ca firma de pe 24.12.2018 pana pe 02.01.2019 are perioada de concedii.
nu am semnat actul aditional propus. Angajatorului i-am comunicat ca nu semnez si ca am aplicat la postul de inginer tehnolog...raspunsul a fost ca se "gandeste"..dar in revisal mi s-a operat schimbarea de incadrare fara ca eu sa fi semnat ceva.
si cum se poate proba data daca pe inscris- actul aditional - apare data de 31.08.2018 si fizic si faptic mi-a fost dat pe 12.09.2018? nu are numar de inregistrare in registru de intrari/iesiri documente. intreb ca sa pot calcula cele 45 de zile.
la ce va referiti cu "decaderea din dreptul de a contesta modificarea." ? exista o limita de timp pe care trebuie sa o respect pentru a sesiza itmul sau pentru a actiona in instanta?
Buna ziua.
In data de 31.08.2018 am fost instintat ca departamentul meu se va reorganiza si ca in loc de functia pe care eram incadrat - inginer mecanic - mi se poate oferi doar un post de gestionar.
Efectul deciziei urmand a fi aplicat incepand cu data 01.09.2018
In data de 12.09.2018 cand am fost sa imi iau fluturasul mi s-a inmanat sa semnez actul aditional cu modificarea propusa.
Data incheierii inscrisa pe el este 31.08.2018.
Nu am semnat si nici nu voi semna.
Insa in Revisal s-a facut modificarea incadrarii din inginer mecanic in gestionar, fara a avea acordul meu sau actul aditional semnat.
In paralel cu acest lucru incepand de pe 31.07.2018 firma a dat anunturi pe tot feluri de siteuri de joburi cum ca angajeaza inginer tehnolog - 90% din postul meu.
Bineanteles ca am aplicat si eu desi intern nu s-a afisat nici un anunt in acest sens pentru recrutare. Nu am primit raspuns.
Daca pana pe 15.10.2018 cand teoretic mi se va da fluturasul cu noua incadrare nu se ia decizia radierii incadrarii pe functia de gestionar ce pot face pentru a mi se da la plata salariul conform incadrarii corecte?
Daca se va lua deciza concedierii atunci sa mi se dea preaviz , dar eu nu semnez acest act aditional.
Precizez ca explicatia a fost mutarea in alt post ca urmare a reorganizarii - nu am fost sactionat disciplinar cu retrogadare, si nici nu s-a luat aceasta decizie pentru protectia salariatului (evident).
Asta spun si eu. Plus ca de atunci pe ssm nu am fost reinstruit "odata cu schimbarea " locului d emunca, echipament de protectie nu. Eu nu inteleg de ce nu imi ofera celalat post pt ca pe pozitia de grestionar nu am calificarea necesara.
cu data de 03.09.2018 (am raspuns de pe alt cont cu gmail nu am mai putut sa ma conectez la avocanet)
Pai da mai putini..dar poate s aimi opreasca tot salariul?..plus ca ce mai am de luat nu ar acoperi suma - vreo 1500 de lei din 3000 cat ar veni toate cursurile ca si cheltuiala - din 3 ani am lucrat un an si pt perioada nelucrata ar cam veni grosso modo 1500 , asta daca sarim peste prevedrea din actul aditional de formare ca cica sa platesc de 3 ori cursul. Deci daca imi retine angajatorul bani nu trebuie s aimi spuna cat, eu constat retinerea si apoi tre sa fac actiunea in instanta pp
Chiar asa o sa si fac..pt ca sigur imi va retine bani cat si cum nu stiu.