avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 332 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Reorganizare departament post oferit
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Reorganizare departament post oferit

Buna ziua din 2016- pana pe 31.08.2018 am ocupat funcatia de Ingienr proces in cadrul unui departament de productie. Pe 31.08. am fost instiintat ca departamentul se restructureaza datorita volumului redus de activitate si ca mi se poate oferi doar un post in cadrul deprtamentului de logistica - gestionar.
In septembrie am gasit anunt cum ca firma la care lucrez anagajeaza Inginer tehnolog - ceea ce corespunde 90% cu ceea ce faceam inainte.
Despre existenta acestui post nu am fost anuntat ca sa candidez.
Astazi 12.09.2018 am primit act aditional la CIM unde este scris "ca de comun acord" se modifica incadrarea mea din inginer in gestionar.
Este legal ceea ce face angajatorul?
..precizez ca nici fisa de post pt gestionar nu mi-a dat-o cand mi-a dat actul aditional.
Daca nu semnez actul aditional ce mi se poate intampla?, avand invedere ca postul este sub nivelul actual de pregatire/experienta si faptul ca firma cauta pe un post similar sa angajeze o persoana?
Ultima modificare: Miercuri, 12 Septembrie 2018
Andreiiug, utilizator
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 16:12, 13 Septembrie 2018
Legalitatea actiunilor unui angajator o constata numai instanta de judecata ...

Daca nu semnati actul aditional, urmeaza concedierea presupun.
Multumesc. Dar este legal sa imi dea actul la cim pe 12.09 si fara fisa de post?..de ce nu imi ofera celalat post?
Cu ce data isi produce efectele acel act ?
cu data de 03.09.2018 (am raspuns de pe alt cont cu gmail nu am mai putut sa ma conectez la avocanet)
Nu este corect ... trebuia sa vi-l dea cel tarziu un data de 02.09.2018 ....

Alte discuții în legătură

Modificare încadrare loc de munca fără acordul salariatului. nu am semnat și nu voi semna actul adițional, cum pot rezolva această situație? andrugrasu andrugrasu Buna ziua. [b]In data de 31.08.2018[/b] am fost instintat ca departamentul meu se va reorganiza si ca in loc de functia pe care eram incadrat - inginer ... (vezi toată discuția)
Concediere abuziva - dosar instanta Andreiiug Andreiiug Buna ziua. As dori sa stiu ce sanse am daca ajung in instanta pe urmatoarea speta: (pot oferi mai multe informatii in privat): Pe 01.09.2018 am fost trecut ... (vezi toată discuția)
Un sfat va rog b0g23 b0g23 Buna seara, vreau si eu un sfat, in continuare va prezint cazul meu: - In aprilie 2010, m-am angajat la o societate ca inginer (incadrare studii superioare) ... (vezi toată discuția)