Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Reorganizare departament post oferit
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Reorganizare departament post oferit

Buna ziua din 2016- pana pe 31.08.2018 am ocupat funcatia de Ingienr proces in cadrul unui departament de productie. Pe 31.08. am fost instiintat ca departamentul se restructureaza datorita volumului redus de activitate si ca mi se poate oferi doar un post in cadrul deprtamentului de logistica - gestionar.
In septembrie am gasit anunt cum ca firma la care lucrez anagajeaza Inginer tehnolog - ceea ce corespunde 90% cu ceea ce faceam inainte.
Despre existenta acestui post nu am fost anuntat ca sa candidez.
Astazi 12.09.2018 am primit act aditional la CIM unde este scris "ca de comun acord" se modifica incadrarea mea din inginer in gestionar.
Este legal ceea ce face angajatorul?
..precizez ca nici fisa de post pt gestionar nu mi-a dat-o cand mi-a dat actul aditional.
Daca nu semnez actul aditional ce mi se poate intampla?, avand invedere ca postul este sub nivelul actual de pregatire/experienta si faptul ca firma cauta pe un post similar sa angajeze o persoana?
Andreiiug, utilizator
Legalitatea actiunilor unui angajator o constata numai instanta de judecata ...

Daca nu semnati actul aditional, urmeaza concedierea presupun.
Multumesc. Dar este legal sa imi dea actul la cim pe 12.09 si fara fisa de post?..de ce nu imi ofera celalat post?
Cu ce data isi produce efectele acel act ?
cu data de 03.09.2018 (am raspuns de pe alt cont cu gmail nu am mai putut sa ma conectez la avocanet)
Nu este corect ... trebuia sa vi-l dea cel tarziu un data de 02.09.2018 ....