avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 769 soluții astăzi
Forum Activitate yo_ionela

Activitate yo_ionela

Răspuns la discuția Titular credit decedat
Multumesc. Inca nu am facut nici un demers in privinta mostenirii. Evident ca mostenirea este/ va fi mai mare decat datoria insa nu mi se pare corect, din moment ce el si-a platit asigurarea - (era inclusa in rata lunara)- timp de 2 ani, iar banca a spus sa nu mai platim pana cand cei de la asigurari analizeaza dosarul. Contestatia o putem depune inainte ca ei sa dea curs la cine stie ce proceduri? In cat timp poate fi contestata aceasta decizie a lor de a respinge dosarul ?
Multumesc
Buna ziua,

Va scriu in speranta ca voi primi un raspuns concret cu ceea ce am de facut in urmatoarea situatie:
In 2010 tatal meu si-a facut un card de credit - contractul a fost incheiat cu asigurare de viata si somaj; Pana in noiembrie anul trecut cardul a fost utilizat si s-au platit ratele la scadente fara intarzieri ba uneori mai mult decat era rata lunara. Fiindca tata a murit mi s-a parut normal sa anunt banca ca titularul cardului, unicul de altfel, a decedat iar acestia au spus sa nu mai platim ratele ca vor preda dosarul firmei de asigurari. Acestia din urma au solicitat tot felul de documente printre care si certificatul constatator de deces si fisa medicala de la medicul de familie. Fiinda in cererea de asigurare atasata cardului de credit pe care a incheiat-o in octombrie 2010 era o declaratie pe cont propriu prin care solicitantul declara ca nu sufera de cancer, boli pulmonare etc cererea de despagubire a fost respinsa. Mentionez ca tata a fost diagnosticat cu cancer la doua luni dupa incheiarea contractului si se stia ca sufera de astm bronsic (boala pe care consider ca nu o putem include la boli de plamani- totusi vorbim de organe diferite) aceasta din urma fiind si cauza decesului conform certif constatator.
Acum firma de asigurari solicita achitarea creditului. E corect? Ce putem face in aceasta situatie in conditiile in care nici eu si nici mama nu am semnat aboslut nimic?


Va multumesc frumos
Răspuns la discuția Salariu restant
M-am gandit la varianta cu ITM-ul insa la cate plangeri sunt/au fost pentru acest angajator nu am auzit sa se fi luat masuri inportante.La cea de-a doua varianta nu stiu la ce anume va referiti? Putei sa imi dati mai multe detalii?
Discuție Salariu restant
Buna,

In data de 20 feb trebuia sa primesc avansul pentru luna curenta, nu l-am primit. In data de 21 mi-am dat demisia cu acordul partilor cu incetarea activitatii incepand cu data de 25 feb.
As vrea sa stiu ce sanse am sa imi mai recuperez avansul chiar si lichidarea in conditiile in care angajatorul s-a aratat neserios in ceea ce priveste drepturile restante ale angajatilor. Lichidarea teoretic ar trebui sa o primesc in ziua de lichidare insa avansul pentru februarie? Ce sa fac sa imi primesc banii?
Răspuns la discuția Concediu medical
Asta am si inteles ca urmeaza sa faca d-na doctor. Insa, incepand cu 10 iunie se va pierde calitatea de asigurat? Adresez aceasta intrebare deoarece el, la serviciu nu se poate intoarce, mai ales ca el este inca in spital. Iar contractul de munca presupun ca se suspenda nu? Daca acest lucuru se intampla inseamna ca si spitalizarea va trebui platita nu?
Nu imi sunt clare chestiunile acestea.

Multumesc frumos
Răspuns la discuția Concediu medical
El urmeaza sa acumuleze 545 de zile de concediu medical continuu in data de 9 iunie. Data de la care medicul oncolog i-a spus ca nu ii mai poate prelungi concediul desi el este inca sub tratament internat in spital. Il va propune pentru pensionare medicala sau cum?
Buna!
Tatal meu a fost operat de cancer in data de 14 decembrie 2010. El se afla in concediu medical de atunci. Intebarea mea este cat poate beneficia de concediu medical? pentru ca doctorita care il are sub observatie i-a spus ca nu mai poate beneficia de CM. Tin sa precizez ca la momentul de fata tatal meu este internat in spital de o luna de zile. Ce se va intampla cu el daca este adevarat ca nu mai poate beneficia de CM?

Multumesc frumos
Răspuns la discuția Comisie de disciplina
in regulamentul intern nu am gasit o astfel de specificatie.Pot sa solicit in timpul comisiei sau dupa sa mi se arate documentul in care este specificat acest lucru?Pentru ca eu consider ca este o metoda de descurajare pentru a nu ma mai prezenta la comisie.
Buna ziua

Va scriu in speranta ca imi veti elucida "misterul".
Am fost convocata la o astel de comisie de cercetare disciplinara. Intrebarea mea este cine plateste deplasarea (sediul societatii este in alta localitate) pentru aceastca convocare? Mie normal mi s-ar parea ca cheltuielile efectuate cu deplasarea sa fie decontate de unitate.
Exista vreo lege in sensul acesta, ca delpasarile pentru comisia de cercetare disciplinara se face pe banii angajatului fara drept de decontare?
Sau acest aspect tine de regulamentul intern al societatii.

Astept raspus,
Multumesc
Răspuns la discuția preaviz- notificare
Multumesc frumos