avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1044 soluții astăzi
Forum Activitate dimacristina

Activitate dimacristina

Buna ziua,
M-am mutat de curand in Popesti Leordeni, in Sud residence, cartierul construit in 2014. Noi suntem un bloc de 16 apartamente si dorim infiintarea unei asociatii de proprietari, insa nu dorim sa platim onorariul avocatului pentru ca mi se pare foarte scump. Va rog frumos sa ma indrumati si ce trebuie sa fac pentru infiintarea acesteia. Va multumesc anticipat !
Răspuns la discuția Astept sfaturi, va rog!
AVLIL a scris:

Ati solicitat evacuarea tatalui pe ordonanta presedintiala pentru imposibilitatea de a locui cu acesta?
INca sunteti intretinuta de el, adica aveti pensie stabilita si dupa 18 ani?
Ati fost cu hotararea de pensie la un executor?
ADica, ce vreau sa va arat cu toate astea: daca va face zile negre, faceti-i nopti albe!

Cu plangerea penala, asa e, mare lucru nu o fi, depinde insa ce martori aveti, cine si cati cunosc situatia sau cine l-a auzit. Daca numai dv. si mama, sansele sunt mici, daca insa si altcineva, ok, mergeti mai departe. Daca nu l-at auzit decat voi doua, faceti posibil sa il mai auda cineva. Real, nu din discutiile cu dv. sa cunoasca situatia.
Insa e dificil fara sa aveti un avocat penalist care sa stie cum sa discute cu organele de cercetare si sa insiste pentru solutionarea intr-un termen rezonabil.
Apoi ii spuneti: mon cher, ai plangere pentru amenintare, o sa iei cu suspendare; daca atunci iti mai facem si pentru neplata pensie... te muti de aci direct la mititica! :D
Aceasta este o amenintare cu aplicarea legii, ceea ce e perfect legal si corect.

Pentru colega: nu imi vine sa cred ca un proces penal pentru amenintare poate suspenda un partaj civil; pe ce baze? Penalul tine in loc civilul, dar daca exista o conexiune stransa intre ele si daca solutia pe civil ar depinde de cea pe penal.
Or aici, cu ce influienteaza instanta civila daca mama si fiica sunt amenintate ori ba? Ca nu pricipesc...


ma bucur ca am primit un raspuns perfect pentru ceea ce cautam! va multumesc din suflet si chiar o sa ma interesez pentru evacuarea prin ordonanta presedintiala:) am si martori..vecinii care au fost treziti noaptea de scandalul provocat de el, am si inregistrare audio, am martori pana si politistii care au venit acum 3 nopti si de fata cu ei ne adresa amenintari cu moartea si fel si fel de injurii...deci sper sa am toate sansele sa-mi redobandesc linistea caminului meu impreuna cu mama mea :)

Si da, am hotarare judecatoreasca prin care el este obligat sa mi plateasca pensie alimentara pana la terminarea studiilor, dar nu mai tarziu de 26 de ani, astazi am depus dosarul pentru inaintare sa il anunte referitor la plata pensiei alimentare si cu Dumnezeu inainte :) plus ca nu participa la plata facturilor...a utilitatilor...nimic,...
Răspuns la discuția Astept sfaturi, va rog!
roxanel a scris:

daca veti face plangere penala, se va suspenda procesul de partaj . sincer, mare lucru cu plangerea penala nu veti rezolva. cel mult o amenda penala care probabil va fi un motiv in plus pt. tatal dvs. sa se poarte si mai urat cu dvs. si mama ..
incercati sa-l evitati pe cat posibil pana la finalizarea procesului de partaj .


Asta chiar nu ma asteptam sa aud de la un avocat! adica ce trebuie sa fac?in propria mea casa sa traiesc cu frica in san si eu si mama mea pana cand "Justitia suprema" din Romania ne va face dreptate? Daca el ma ameninta cu moartea sa nu depun plangere penala?Asta ar insemna ca eu sunt constienta de faptul ca ma poate omori oricand, si stau cu mainile in san asteptand sa se intample ......... decat sa dati astfel de sfaturi, mai bine ganditi-va de doua ori. Oricum, multumesc pt efortul de a scrie #-o
Răspuns la discuția Astept sfaturi, va rog!
Si pentru moment, e suficienta o plangere penala?
Răspuns la discuția Astept sfaturi, va rog!
Multumesc din suflet!
Si dupa plangerea penala impotriva calomniilor si amenintarilor cu moartea, se va deschide un proces?
Răspuns la discuția Astept sfaturi, va rog!
sunt in partaj inca, chiar maine avem infatisare la proces.Chiar nu se poate face nimic pentru a-l opri pe acest om?Traiesc cu frica in san ca intr-una din nopti poate intra peste noi.........si nici nu vreau sa ma gandesc mai departe..
Buna ziua, ma adresez tuturor celor care ma pot ajuta cu un sfat.Pe scurt, de 3 ani si jumatate, parintii mei au divortat, eu am fost incredintata spre crestere mamei mele, iar tatal meu s-a oferit in instanta sa-mi acorde o pensie alimentara in valoare de 500 lei.Aceasta pensie alimentara, nu am primit-o decat 6 luni, dupa care a rupt legatura cu mine, cu toate ca stam in aceeasi casa, el ne adreseaza injurii atat mie cat si mamei mele........este inadmisibil ca in secolul nostru sa traim astfel de probleme.
De aceea va rog, ajutati-ma si spuneti-mi unde as putea sa gasesc un centru, o institutie unde sa apelez pentru linistea noastra, deoarece in fiecare seara ne terorizeaza, ne ameninta cu moartea, Politia a venit mereu.....i-au dat amenzi insa nu se potoleste...Va rog din suflet..poate exista si solutie la marea mea problema.Tin sa mentionez ca am aproape 20 de ani......Multumesc!!!
Imi pare rau sa aud asta, nu sunt in masura sa raspund deoarece nu activez in domeniu, insa sfatul meu este sa strangi semnaturi de la locatarii nemultumiti,la fel ca tine, si sa te adresezi unei autoritati pentru a lua masurile necesare.Sper sa reusesti :) sucees !
Răspuns la discuția Partaj
Banii au fost stransi impreuna iar restul pentru a completa suma au fost dati de parintii mei.Daca nu am inscrisuri,pentru ca nu credeam ca se va ajunge aici,sunt suficienti martorii?
Răspuns la discuția Partaj
Va multumesc si sper sa iasa bine.