avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 898 soluții astăzi
Forum Activitate manu_0721

Activitate manu_0721

Buna ziua! Am apartament intr-un bloc particular, la parter si baia nu este cu geam, iar uscator de rufe blocul nu are in schimb geamul de la living este inalt si este amplasat sub balconul de la et. 1 si da spre o mica curte proprietate comuna si se poate iesi in curte direct pe geam deoarece distanata de la geam pana jos este de aprox 50 cm. Astfel in fata geamului sub balcon mi-am amplasat un europalet care nu depaseste latimea balconului, pe care imi asez uscatorul de rufe. Initial m-am gandit sa inchid balconul insa fiind cam costisitor n-am continuat demersurile. Intre timp vecinii au amenajat un loc de joaca pt copii in fata geamului pt. care mi- am dat si eu acordul, insa acum sunt deranjati de europalet si mi- au cerut sa-l mut. Intrebarea 1, vecinii au dreptul sa foloseasca si spatiul de sub balconul de la et. 1 din fata geamului meu de la living si daca da, pana unde au voie sa vina? Pana la pervaz? Intrebarea 2. Deoarece a devenit aglomerat si uneori deranjant-galagios locul de joaca, imi este afectata si intimitatea ( trebuie sa stau mai tot timpul cu geamurile inchise si jaluzelele trase) pot sa contruiesc (ce acorduri/ acte am nevoie, spatiul fiind comun) balcon la parter sub balconul de la et.1 fara sa depasesc latimea balconului de sus? Multumesc.
Buna ziua!

Am dat in chirie din 08.02.2016 o autoutilitara de 7.5 tone inegistrata pe persoana fizica, unei firme care mi-a platit doar chiria pe luna februarie si apoi abia mi-am recuperat masina in luna iulie.
Plata vignetei revenea firmei respective.
In 10.10.2016 am primit un proces verbal de constatare a contraventiei din 23.08.2016 prin care s-a constatat ca masina a circulat in 04.03.2016 fara vigneta valabila. Cum as putea solicita inlocuirea sanctiunii amenzii cu avertisment? Pana acum am avut tot timpul vigneta achitata la timp si nu mai am nici o amenda pt lipsa vignetei.
Dar daca firma merge bine si vor fi incasari, atunci se pot recupera acei bani de catre noul proprietar?
Buna ziua!
Detin un SRL de transport marfa pe care l-am creditat cu 10000 lei in calitate de administrator, bani care inca nu i-am recuperat si dupa o scurta activitate intentionez sa o vand. Cum pot sa-mi recuperez banii cu care am creditat firma? sau va putea noul proprietar sa scoata in viitor acesti bani din firma si eu sa-i pretind macar o parte din ei in momentul vanzarii?
Nu vrea nimeni sa ma lamureasca?
Amandoi avem contract de vanzare pe apartament si drept de folosinta (nu de proprietate)
pe licul de parcare.
Buna ziua!
Am cumparat un apartament si totodata mi-a fost atribuit si un loc de parcare cu drept de folosinta exclusiva (constructorul n-a mai fost de acord sa-mi intabuleze locul de parcare chiar daca in antecontractul de vanzare era specificat ca apartamentul va avea 2 cam, etc.si un loc de parcare) si este trecut nr cadastral al parcelei aferente locului de parcare in constractul de vanzare al apartamentului. Probleme e ca mai am un vecin care are atribuita tot cu drept de folosinta aceeasi parcare cu acelasi nr cadastral si la el a incheiat contractul de vanzare la notariat cu 2 saptamani inaintea mea.
Cine are intaietate la dreptul de folosinta? Cel care depune o plangere la notariatul la care s-a intocmit contractul sau cel care a incheiat primul contractul.
Cine raspunde si cum poate fi penalizat cel vinovat (constructorul si-a recunoscut greseala)? Notarul nu este raspunzator ca a trecut acelasi nr cadastral pt locul de parcare in contract? Ce ma sfatuiti sa fac in acest caz? Vecinul a fost initial de acord sa primeasca alta parcare in schimb, dar s-a razgandit.