avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 555 soluții astăzi
Forum Activitate horanul60

Activitate horanul60

Sunt tristul detinator al unui TP eliberat de ANRP si in continuare"baietii" nu vor sa-mi alimenteze contul...Intrebarea mea ar fi:exista caracter executoriu al titlului de plata?Si:pot apela la un executor judecatoresc pt.a-mi recupera creanta?(inscrisa in TP in sensul ca acesta trebuie investit).Inteleg ca sumele inscrise in titlul de plata se constituie creante asupra statului!(conf.OUG 81/2008).Scuzati,multumesc frumos !
Discuție dividende FP
Am primit de la ANRP in 06.08.2009 Titlu de conversie in actiuni la FP.In opinia mea,asta insemneaza ca sunt actionar FP.Cum dividendele FP pe 2008 nu s-au impartit actionarilor pana la aceasta data,inseamna oare,ca voi primi si eu niste leuti?Aceasta era intrebarea.Multumesc frumos!
Am primit de la anrp titlu de plata si titlu de conversie in actiuni la fp dupa ani de zile de lupa cu autoritatile.Despagubirea conform raportului de evaluare intocmit de evaluatorul autoritatii este in lei la un curs de anul trecut de 3,76 lei/euro.Am ajuns la cursul actual de 4,3 lei pt.un euro,fara ca titlul de plata sa ia in calcul acest fapt.O mare bataie de joc si o umilinta continua la care ne supun guvernantii(toti,deopotriva!).Pe laga faptul ca statul ma fura la cursul valutar,nici acum nu mi-au dat banii!Asteapta probabil ca leul sa se mai deprecieze putin,ca despagubirea sa fie mai subtire,iar piticaniile cocotate la varf sa jubileze!Aceste specii au de mult ochii mintii plini de tina,alegand de care parte se pozitioneaza.Revenind la "cestiune",poate cineva sa-mi spuna cum pot valorifica peticul de hartie pe care scrie pompos:Titlu de plata decizia nr.....?Cu stima,horanul.
Multumesc Ileana,multumesc nucu$
din noiembrie trecut,evaluatorul a transmis anrp raportul de evaluare in vederea emiterii de catre ccsd a deciziei de despagubire.de atunci astept zadarnic,un semn de la autoritate.la telefon nu reusesc sa-i prind,le-am dat mail-uri peste mail-uri fara sa se sinchiseasca sa-mi raspunda la vreunul.intre timp s-a schimbat conducerea si sincer nu am deloc incredere in ei.caut zadarnic pe site-ul anrp(dosarul meu e pe legile funciare) neactualizat din mai 2008(indolenta nu e observata de conducere,care se vrea,nu-i asa,cum ar spune un vestit maramu,transparenta in folosul cetateanului.o mare batjocura.poate cineva sa ma sfatuiasca in vreun fel,cum sa mai procedez cu astfel de specimene?multumesc mult!