avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1094 soluții astăzi
Forum Activitate Sorin_12003

Activitate Sorin_12003

Răspuns la discuția PV anulat, restituire bunuri...
Daca ma prezint la sediu la Vama acalo unde mi-au si luat marfa e posibil sa ma refuze ? Si cui ma adresezz? :) Gesionariului de magaie/depozit sau la departamentul juridic ?

Multumesc.
PS> AM hotararea definitiva si legalizata.
Buna ziua.
Am formulat plangere impotriva unui Pv prin care am fost asnctionat cu amenda si confiscarea unor produse de catre ANV.
Am castigat in prima instanta restituirea amenzii platite si restituirea bunurilor, iar recursul formult de ANV a fost respins mentinandu-se legala hotararea.

Cum trebuie sa procedez acum, avand decizia definitiva de restituire a bunurilor. Ma prezint pur si simplu la ANV Brasov( acolo unde sunt depozitate) sau trebuie sa fac o instiintare ceva inainte... multumesc.
Multulmesc.

Problema mea este ca am un pv de constatare sanctionare pe legea 12/1990.

Competenta de a aplica sanctiuni au politia, jandarmeria, bla, bla , si ORGANELE DE CONTROL FIANCIAR.

Pe mine m-au sanctionat la legea 12/1990 Vama ( ANV) care se organizeaza conform statutului dupa regulament vamal. I-am actionat in judecata, (am chiar o solutie data in alt dosar pe undeva pe la Bucuresti unde instanta de acolo a admis ca Vama nu are competenta pe legea 12/1990), ideea este ca juristii lor in intampinare au spus....... este evidenat ca noi(anv) suntem ORGAN DE CONTROL FISCAL. ori legea 12/1990 poate fi aplicata de ..politisti... si organele controluluio financiar.

Acesta este motivul pentru care ma interesa daca este sinonim organul de control financiar cu cel fiscal. eu din cate am gasit pe internet vad ca sunt 2 lucruri ttal diferite dar vroiam un art ceva care sa spuna clar organele controlului financiar sunt..... si terminam problema cu ei..

Multumesc Pt raspunsuri.
Buna ziua.

Va rog sa imi spuneti daca Organele de control Financiar sunt aceleasi cu organele de control fiscal.

Sau sa imi faceti o trimitere la un articol ori lege care arata care sunt organele de control financiar si care sunt de control fiscal.

Multumesc

Multumesc. In cazul in care au depus intampinare, am sa cer un nou termen pentru a putea lua la cunostinta ce scrie in ea, iar in cazul in care nu a fost depusa am sa solicit proba cu inscrisuri si un nou termen pentru a mai adauga alte documente la dosar .
Plangerea am formulat-o eu
Vama trebuie sa formuleze intampinarea....
Buna ziua.
Pe 30 am primul termen intr-0un proces cu Vama.

- in cazul in care este depusa intrampinare, este corect sa o cer si sa solicit un nou termen ?

- in cazul in care nu este depusa intampinare am inteles ca trebuike sa solicit proba cu inscrisuri .

corec ?

Multumesc.
Avem una bucata proces verbal de constatare si sanctionare a contraventiilor.

-locul savarsirii faptei citez " in apropierea localitatii Apoldu de Sus "

-Agentul constatator in cadrul ANV Brasov

- locul incheierii Pv Biiroul ANV Sibiu.

In proc3esul verbal se spune ca pot face plangere in 15 zile si sa o depun la......DJAOV Brasov ( adica anv brasov)

Cu tot resectul pt avocata care mi-a redactat plangerea vreau sa fiu sigur adca este corect ca : - sa depun plangerea la Judecatoria de care apartine Apoldu de sus.
avocata mi-a spus ca aici trebuie depusa, dar PV ma contrazice, spune ca trebuie depus la DJAOV Brasov.

Multumesc.
Multumesc mult de tot.
Apreciez si ma multumeste rasunsul . :)
corect, dar instanta poate indrepta eroarea prin incadrarea faptei la legea corecta astfel sa imi dea o sanctiune mai mare, sau indreapta eraoerea prin anularea procesului verbal ? Clar eu voi cere anularea procesului verbal pentru necompetenta de a sanctiona pe legea 12/1990