Forum Discuţii juridice Contencios administrativ sau ... Daca fac plangere procesul verbal va fi anulat sau voi ...
Discuție deschisă în Contencios administrativ sau probleme juridice cu autorităţile, contravenţii

Daca fac plangere procesul verbal va fi anulat sau voi fi sanctionat potrivit legii corecte?

In cazul in care am fost sanctionat de ANV pe o lege unde nu aveau competenta, si contest in instanta, acestia pot indrepta eroarea prin sensul ca anuleaza procesul verbal, sau ma incadreaza la legea care era corecta ? Mentionez ca sanctiunea la care m-au incadrat ei este mai mica decat cea care era corecta, astfel fiindu-mi teama sa nu mi se aplice amenda corecta....
ANV nu poate anula pv. doar instanta de judecata o poate face.
corect, dar instanta poate indrepta eroarea prin incadrarea faptei la legea corecta astfel sa imi dea o sanctiune mai mare, sau indreapta eraoerea prin anularea procesului verbal ? Clar eu voi cere anularea procesului verbal pentru necompetenta de a sanctiona pe legea 12/1990
instanta nu poate recalifica fapta si modifica temeiul legal. instanta il mentine sau il anuleaza.
Multumesc mult de tot.
Apreciez si ma multumeste rasunsul . :)
Instanta este competenta sa judece asupra motivelor cu care o investiti dumneavoastra. Asa incat, daca in cererea de chemare in judecata solicitati anularea pv deoarece nu este fondat pe legea corecta, va anula pv. Doar atat poate face.