avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 727 soluții astăzi
Forum Activitate paul_ciobi

Activitate paul_ciobi

Buna ziua,
Am un contract de prestari servicii in Franta (proiectare). Am o firma neplatitoare de TVA in Romania si nu ating cifra de afaceri sa trec la TVA. Cand am incheiat contractul am depus hartiile si am obtinut si cod de TVA intracomunitar (m-am inscris in registru pentru ca asa mi-au zis ca trebuie, este obligatoriu pentru a factura). Acum trebuie sa emit facturi si contabila imi zice ca nu trebuie emise pe codul de Intracomunitar si tot pe codul vechi fara TVA. Zice ca sa consultat la finante si ca facturile se emit tot pe codul vechi ce-l folosesc si in tara. Nu mai inteleg nimic. Ma poate ajuta cineva cu un sfat?
Răspuns la discuția Restituire impozit 2013?
Buna ziua,
In Decembrie am primit de la finante o instintare de restituire a unei sume ce provine din diferente de impozit (am activat ca PFA iar in martie 2013 am inchis activitatea). Respectiva instintare de restituire era datata din 4 decembrie 2013 si imi comunicau ca imi restituie respectiva suma in contul xxxx (un cont personal). In cat timp au obligatia de a restitui acea suma? Nici pana azi nu am primit banii.
Va multumesc.
Răspuns la discuția Anulare marcã O.S.I.M.
Buna seara,
In urma cu circa o luna la OSIM a fost inregistrata la sectiunea design o forma de hala metalica formata din cadre arce de cerc cu sectiune spatiala (grinda cu zabrele spatiala).
Intrebarea mea este cum s-a putut ca acele desene sa fie acceptate deoarece nu au nimic nou sau diferit fata de o structura clasica de acest tip. Aceste tipuri de structuri au fost publicate in diverse carti de specialitate, norme, normative, standarde si manuale de specialitate.
Din punct de vedere al unui inginer proiectant acea structura se defineste ca o structura in cadre formata din stalpi si grinda curbata care poate lua orice forma in ansamblul ei.
La baza acelor desene sta grinda cu zabrele spatiala din care sunt formate cadrele de rezistenta ale unei constructii. NIMIC DEOSEBIT.
Pe langa acest fapt pot spune ca sunt implicat ca "parte vatamata" deoarece acel proiect de structura a fost proiectat de mine si autorizat. Cosntructia a fost executata si functioneaza de aproximativ un an. Desenele prezentate la OSIM au fost copiate din proiectul meu de rezistenta de pe care au sters cotele de pe desene.
Jenant OSIM.

Stie cineva daca exista un plafon de incasari la PFA. (EX. la depasirea plafonului se trece automat ca platitor de TVA, sau alte reguli). Si la ce suma este fixat.
Răspuns la discuția PFA - intrebari
Este adevarat ca de la sfarsitul lunii Aprilie 2009 nu mai putem activa ca PFA? Eu activez ca PFA din 2004 si sunt foarte multumit de acest "sistem". Am citit in OUG 44/2008 referitor la forme de organizare si autorizare, ca nu face referire la profesiile liberale. Eu activez ca inginer proiectant.