avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 924 soluții astăzi
Forum Activitate dinuc61

Activitate dinuc61

Discuție calcul pensie
Bună ziua,
Soțul meu a primit decizia de pensie și în partea de jos,a paginii scrie o moivare,în care se spune că nu afost valorificat salariul brut menționat în adeverința emisă de OMV Petrom,întrucât nu respectă prev.art.124,alin1/HG257/2011,în sensul că adeverințatebuie să conțină salariul tarifar;în schimb,în adeverința respectivă se specifică că contribuțiile sociale s-au reținu la salariul brut. Așvrea să știu cum este corect și dacă avem vreo șansă de izbândă la contestație sau în istanță.
Buna ziua,
As vrea sa stiu daca pot plăti singura contribuțiile la stat,chiar dacă sunt angajată.
Discuție Succesiue
Buna ziua , as dori sa stiu in cat timp de la deces poti face succesiunea fără a plăti acel impozit de1%?
Buna ziua,
As vrea sa stiu daca 1 an lucrat in grupa I modifica varsta de pensionare
Multumesc
Discuție Infiintare PFA
Buna ziua,
Sunt instalator autorizat ANRE pentru gaze naturale si conform Ordinului ANRE NR.83/2014 imi pot desfasura activitatea ca PFA.As dori sa-mi spuneti cum pot infiinta un PFA si ce costuri ar presupune, lunar, daca as avea un venit lunar de 1000 de lei
Discuție Mostenire
Buna seara,
In urma decesului bunicii, am mostenit un teren cu casa batraneasca.Acest teren si casa au fost castigate de bunica mea in urma unui proces cu fratele ei, care la momentul acela a castigat 1/2 din terenul intreg si o parte din casa care se afla pe cealalta jumatate, cea castigata de bunica mea.Eu vreau sa vand aceasta proprietate si vreau sa stiu ce drept are mostenitorul unchiului meu,atat timp cat casa nu mai este locuibila si chiar ar necesita demolare.
Răspuns la discuția Concediere
Mi s-a spus ca nu pot beneficia de somaj pentru ca sunt bolnav
Discuție Concediere
Buna ziua,
Am urmatoare intrebare:Am fost angajat pe perioada determinata la o firma. In septembrie 2013 m-am simtit rau din punct de vedere medical ,m-am dus la doctor si am aflat ca am cancer.Am fost oparat si de atunci sunt in concediu medical.In februarie 2014 a expirat perioada pentru care am fost angajat si a fost concediat.Acum nici nu ma pot angaja,pentru ca situatia mea mediacla nu-mi permite, nici somaj nu pot primi,ce pot face?
multumesc
Vreau sa stiu, daca un pensionar cu pensie anticipata ,mai poate avea contract de munca?