avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 909 soluții astăzi
Forum Activitate galive

Activitate galive

Buna ziua.
M-ar putea ajuta cineva cu informatii in legatura cu acea SCI (Société civile immobilière) care exista in Franta? Exista si la noi optiunea de a crea o societate care sa cumpere un imobil cu scopul de a-l proteja in cazul in care firma mea are probleme financiare?
Va multumesc anticipat pentru ajutor.
Buna seara. Va rog sa ma ajutati cu informatii in urmatoarea situatie.
In urma atmosferei tensionate de acasa (sot agresiv fata de mine si copil), mi-am luat copilul de 2 ani si am plecat acasa la mama, in alt oras.
In aceasta perioada pot discutii cu sotul in legatura cu casnicia noastra, el trece si vede copilul din cand in cand... au trecut cam 2-3 saptamani de la plecarea noastra de acasa.
V-as ruga sa-mi spuneti daca exista pericolul ca sotul sa considere in mod oficial plecarea mea ca "parasire de domiciuliu" si sa am parte de surprize la divort/procesul pentru tutela?

Multumesc.
Răspuns la discuția pensie de intreþinere
Buna ziua.
Va rog sa ma sfatuiti daca este bine sa accept propunerea sotului cu care sunt in divort acum conform careia mi-ar oferi doua treimi din bunurile comune in schimbul unei hartii in care sa declar ca nu am pretentii la pensie alimentara.
Se practica aceasta metoda de "reglare de conturi"?
Mentionez ca sotul lucreaza tot timpul cu minimul pe economie si in ultimul timp nici nu prea are serviciu. Ar fi mai bine sa cer calcularea partii mele (avand in vedere faptul ca eu am avut tot timpul venituri mari)?

Multumesc anticipat pentru suport.
Răspuns la discuția Locuinta pentru mine si copil
Tudorioan, acesta a fost si primul meu gand. De a merge la un medic, eventual un consilier de cuplu/psiholog care sa ne ajute sa comunicam si sa vedem daca putem continua existenta in comun fara aceste episoade de violenta.
Din pacate, sotul nu intelege sensul acestei actiuni si nu este de acord sa participe.
Ma aflu deci intr-un impas, ma simt ca si cum as astepta intr-o gara un tren caruia nu-i stiu destinatia...
Răspuns la discuția Divort, credit, casa
Multumesc frumos celor care mi-au oferit sfaturi.
Buna ziua.
Sunt casatorita de 8 ani. Acum doi ani am nascut si un copil. In urma violentei din ce in ce mai intense a sotului asupra mea si a copilului, intentionez sa divortez.
Toate bunurile noastre (o garsoniera, o masina veche si depozite bancare) sunt obtinute in timpul casatoriei noastre, in urma muncii amandurora.
V-as ruga sa ma ajutati spunandu-mi ce se intampla cu bunurile in urma unui divort in care imi este incredintat copilul? Avem sanse sa ne fie lasata garsoniera mie si copilului?
Pe de alta parte, faptul ca eu finalizez concediul de crestere a copilului luna aceasta si ulterior nu am inca un loc de munca (sunt insa extrem de calificata si imi voi gasi fara indoiala!) influenteaza vreo decizie judecatoreasca legata de divort?
Răspuns la discuția Divort, credit, casa
Buna ziua.
Sunt casatorita de 8 ani. Acum doi ani am nascut si un copil. In urma violentei din ce in ce mai intense a sotului asupra mea si a copilului, intentionez sa divortez.
Toate bunurile noastre (o garsoniera, o masina veche si depozite bancare) sunt obtinute in timpul casatoriei noastre, in urma muncii amandurora.
V-as ruga sa ma ajutati spunandu-mi ce se intampla cu bunurile in urma unui divort in care imi este incredintat copilul? Avem sanse sa ne fie lasata garsoniera mie si copilului?
Pe de alta parte, faptul ca eu finalizez concediul de crestere a copilului luna aceasta si ulterior nu am inca un loc de munca (sunt insa extrem de calificata si imi voi gasi fara indoiala!) influenteaza vreo decizie judecatoreasca legata de divort?