avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 752 soluții astăzi
Forum Activitate 200600

Activitate 200600

Multumesc mult pentru raspuns !
Astazi am fost la asociatia de locatari pentru a obtine stampila si semnatura pentru sediul firmei si pentru a achita intretinerea pe luna august 2011. D-na administrator si presedintele asociatiei au refuzat sa-mi semneze actul de care am nevoie pe motiv ca as avea penalitati de anul trecut .Este adevarat ca anul trecut am fost in intarziere cu intretinerea si am achitat in decembrie 2010 toata suma (restanta +noiembrie 2010 ) dar de atunci sant cu intretinerea la zi .D-na administrator a fost in concediu pana astazi si acesta e motivul pentru care am achitat azi luna august.
Se poate sa am penalitati de anul trecut si ea sa nu-mi fi spus pana azi ? Are dreptul sa-mi refuze punerea stampilei si a semnaturii desi am semnaturile locatarilor de pe scara si sant cu intretinerea la zi ?
Multumesc mult pentru raspuns !
Precizez ca e vorba de un S.R.L.cu profit care a fost dizolvat la cererea O.C.al Registrului Comertului pentru nedepunerea bilantului pe 2008. E greu de explicat cum de nu am primit nici o citatie de la tribunal ci numai notificarea de la executor ca trebuie sa predau stampila si actele firmei .As dori sa-mi spune-ti daca se poate intampla sa-mi scoata casa la licitatie pentru suma depasita (17000 lei ).
Va multumesc anticipat.
In 2009 am renovat spatiul in care este punctul de lucru si am imprumutat firma la care sant administrator cu o suma de bani .Lunar am retras din firma o parte din bani.Contabila mea stia acest lucru si facea actele necesare.La un moment dat suma cu care imprumutasem firma a fost restituita ,dar eu nefacand un calcul am continuat sa retrag bani.Contabila nu m-a anuntat ca suma s-a restituit si mi-a facut acte ca si cum mi-ar fi dat firma mie acum niste bani. Firma este in lichidare !
Ce pot pati daca nu pot restitui banii luati in plus ?
Firmele cu datorii la T.V.A. pot beneficia de masura legislativa potrivit careia persoanele impozabile inregistrate in scopuri de TVA care in cursul unui an calendaristic nu depasesc plafonul de scutire pentru intreprinderi mici stabilit la 35.000 euro, pot solicita pana la data de 20 ianuarie a anului urmator scoaterea din evidenta persoanelor inregistrate in scopuri de TVA, in vederea aplicarii regimului special de scutire ??
Răspuns la discuția Pasi de urmat pentru somaj
Multumesc mult pentru raspuns !
1.Doresc sa dau un somaj 3 angajati si as vrea sa stiu care sant pasii de urmat si cine trebuie sa mearga cu actele (angajatul sau angajatorul ).
2.Ii mai pot da in somaj incepand cu 15.04.2010 daca aceasta data a trecut ?
Răspuns la discuția amenda I.T.M.
Multumesc mult de tot ! Asa stiam si eu dar sa vad maine daca ma amendeaza sau imi calculeaza penalitati .
Discuție amenda I.T.M.
Timp de cateva luni nu am platit pentru cartile de munca desi am dus lunar statele de plata.Astazi am fost sa achit si nu mi s-au primit banii ci am fost indrumat catre o d-na inspectoare care mi-a spus ca mai intai trebuie sa achit o amenda da 1500 lei si apoi pot achita .Am fost chemat pe data de 15.03.2010 ca sa mi se dea amenda ca astazi d-na nu avea timp .Stiam ca se pun penalitati nicidecum amenda in cazul in care ma prezint fara sa ma cheme ei .Este legal sa fiu amendat in cazul in care m-am prezentat sa-mi achit datoriile din urma ?Este vorba de 7 luni in care nu s-a platit .
Multumesc mult pentru raspuns !
1Ce acte trebuiesc pentru a deveni P.F.A ?
2.unde trebuie duse ?
3 cat costa ?
4.P.F.A are voie sa aibe angajati ?
Multumesc anticipat pentru raspunsuri !