Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii amenda I.T.M.
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

amenda I.T.M.

Timp de cateva luni nu am platit pentru cartile de munca desi am dus lunar statele de plata.Astazi am fost sa achit si nu mi s-au primit banii ci am fost indrumat catre o d-na inspectoare care mi-a spus ca mai intai trebuie sa achit o amenda da 1500 lei si apoi pot achita .Am fost chemat pe data de 15.03.2010 ca sa mi se dea amenda ca astazi d-na nu avea timp .Stiam ca se pun penalitati nicidecum amenda in cazul in care ma prezint fara sa ma cheme ei .Este legal sa fiu amendat in cazul in care m-am prezentat sa-mi achit datoriile din urma ?Este vorba de 7 luni in care nu s-a platit .
Multumesc mult pentru raspuns !
platiti cu op ,faceti dovada platii si poate scapati doar cu avertisment ! incercati ! daca nu , platiti amenda.
Neplata comisionului ITM nu este sanctionata cu amenda ... pentru neplata la termen angajatorul datoreaza dobanzi si penalitati de intarziere, potrivit legii.
Multumesc mult de tot ! Asa stiam si eu dar sa vad maine daca ma amendeaza sau imi calculeaza penalitati .
Nu are cum sa fie amenda,sunt penalizari de intarziere.