avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 455 soluții astăzi
Forum Activitate antoanela dinca

Activitate antoanela dinca

Răspuns la discuția incetare CIM
plata drepturilor salariale se face la data la care este trecut in contract, in cazul dvs...va primi banii atunci cand se face lichidare lunii august...la sfarsitul lunii sau la inceputul lunii septembrie, dupa caz,
daca in contractul de munca ear prevazut ca beneficiati de 25 de zile de concediu de odihna anual, atunci aveti dreptul la 8 zile de concediu neefectuat.
puteti face sesizare la itm unde isi are sediul societatea
nu se retine somaj,sanatate ,impozit
se retine doar contr pt bugetul asig sociale de stat
Răspuns la discuția Executare silita...
33% din salariu net, nu se poate retine tot salariul
peroana aflata in concediu de maternitate este asigurata pentru concedii si indemnizatii,nu trebuie sa treceti 2-neasigurat, in prima faza trebuie sa introduceti medicalul in d 112,
data plecarii inseamana cand ii inceteaza cim, ori persoanei resp nu-i inceteaza..deci nu treceti nimic la data plecarii

buna ziua,

am un contract de leasing pentru masina, in luna ianuarie 2011 , am primit instiinatre ca contractul este reziliat iar dosaru a fost dat catre o firma de executare silita, mi s-a comunicat suma care trebuie achitata - am achitat aceea suma, iar lunar am depus sume de bani in contul societatii de leasing ,
acel leasing se termina in august 2011- am suant zilele trecute sa mi se spuna cat mai trebuie platit ca sa se inchita contractul de leasing si am aflat o suma mult mai mare fata de evidentele platilor noastra.
atunci cand am cerut explicatii mi s-a comunicat ca in ianuarie 2011 cand s-a reziliat contractul avem de platit suma de 10400 ron +32600 suma ce reprezinta executarea silita,
este normal ca suma pt intocmirea dosarului sa fie mai mare decat creanta propriu zisa?
rca-ul la maisna respectiva a expirat , iar firma de leasing refuza trimiterea unei copii sau prin posta, pana nu se reactiveaza contractul de leasing, dar atunci cand si-au primit lunar banii in cont desi nu se emiteau facturi , de ce nu ne-a sunat nimeni sa mergem sa reactivam acel contract?
daca cumva stiti legislatia in vigoare referitoare la aceasta problema , va rog sa ma ajutati cu un raspuns,
multumesc,
antoanela dinca
multumesc frumos de ajutor!
banca solicita din partea societattii adresa scrisa in care sa specificam cf carei legi nu i s-a facut retinerea din salariu
buna ziua,

avem un angajat in concediu medical, i se poate face retinerea din salariu de 33% cf deciziei de executare silita primita?

buna ziua,

se poate ca toti angajatii unei societati sa aiba contracte de munca cu timp partial?
multumsec
Răspuns la discuția program SAGA
buna ziua,


incerc dar nu reusesc sa descarc programul de salrii dupa net, vreau sa fac rectificative pt unele state din 2009,
poate ma puteti ajuta,

multumesc