avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 523 soluții astăzi
Forum Activitate danyv

Activitate danyv

Buna ziua! Am avut incheiat un acord de plata, incheiat cu o banca! L-am achitat! Iar acum mi-au cerut o suma mare si sa inchei un nou acord de plata! Nu am incheiat,noul acord de plata! In acordul de plata era stipulat,(chel.de exec.silita, asigurare,dif.dob.,daca e cazul), in cel care l-am achitat integral! Am facut o notificare catre banca, sa-mi explice ce reprezinta a ceea suma, iar raspunsul lor a fost:,,ca pot incheia un nou acord de plata”, fara sa-mi de-a detalii! Am facut si o sesizare la ANPC, dar mi-au spus ca raspunsul o sa-l primesc, conform legii, in 30 zile si se poate prelungi cu inca 15 zile! Iar conformul spuselor de la banca, trebuie sa platesc prima rata din noul acord! Ratele le plateam pe 30 ale lunii! Intrebarea mea este: daca nu primesc raspunsul , pana pe 30 ale lunii de la ANPC, pot sa ma execute silit? Sau ce pot sa fac?
As dori niste sfaturi! Locuiesc pe o straduta infundata! Acum 8 ani, s-a pus canalizare si s-a asfaltat, doar strada principala! Atunci, ne-au spus ca o sa asfalteze si straduta ( ,,intai se asfalteaza strazile principale apoi secundarele”)! De la primarie ne spun tot timpul sa asteptam! Iar in acte la primarie, scrie ca este asfaltat! Dar nu ne dau voie nici noua sa asfaltam, straduta! Ne spun ca o sa ne de-a amenda, ca este domeniu public si nu avem voie! In cazul acesta, ce trebuie sa facem?
In acordul de plata este stipulat, soldul ramas + dobanda + dobanda penalizatoare + altele ( numai doua luni nu am putut sa achit rata ). Da, sunt constient ca trebuia sa achit inca 3 ani! Nu, nu ajung tot acolo, ci mult mai mult de plata!
Nu, nu am primit nimic de la banca! Da, am respectat, graficul! Va multumesc, pentru sfat!
Buna ziua!
In 2006 am facut un imprumut, pe o perioada de 10 ani (2006-2016), nevoi personale la o anumita banca, iar in anul 2009 ,nu am mai putut plati ! Am solicitat o reesalonare, dar au spus ACORD DE PLATA! Am fost de acord si am semnat! Mi-au facut, rata fixa! Si mi-au redus perioada , de la 2016 la 2013! Si mi-au spus ca o sa termin mai devreme, imprumutul, verbal nu scris. Acum trebuie sa platesc ultima rata! In acordul de plata mentioneaza,, ca la ultima rata se vor adauga comisioane si speze bancare”! Si am intrebat la banca cat ar fi ultima rata si mi-au spus o suma enorma! In perioada cat am achitat, am primit lunar extras de cont, dar fara sa specifice ca mai am alte datorii! Imi spun ca este dobanda penalizatoare care s-a adunat in aceasta perioada! Si ca imprumutul il am pe 10 ani si trebuie sa achit pana atunci! Dar atunci pentru ce am mai facut acordul de plata? Dar in acordul de plata este specificat , suma din ce provine , adica , rata+dobanda+dobanda penalizatoare! Ce trebuie sa fac? Va multumesc!
Buna ziua! Sotul meu a lucrat la o societate (ianuarie-aprilie), avand sediul in alt judet ! Acum o luna a aflat ca se desfiinteaza firma si ii da pe toti in somaj! Iar salariu pe ultimele 2 luni nu a primit, de sunat sunam intruna, dar nimic! Saptamana trecuta , am primit acasa de la firma o copie a unei dispozitii, ,,in temeiul art.65(1) din codul muncii pentru restrangerea activitatii inceteaza contractul de munca pe data de 08.04.09” , iar acum suntem in iunie? Altceva nu ne-a trimis si ii sunam si degeaba, numai raspund la telefon si email am trimis! In cazul acesta ce putem face? Putem sa-i dam in judecata, se mai poate recupera salariile restante? Care este procedura? Ne puteti ajuta ? Va multumim!
Sotul meu lucreaza la o firma de transport, avand sediul in alt judet! Problema mea este urmatoarea: firma nu le-a mai dat salariul din luna ianuarie 2009, de o luna iau trimis acasa , ,,in concediu", asa le-au spus, iar acum a aflat ca iau dat in somaj de o luna , inclusiv fara sa semneze vreun act, nu au platite viramentele ! Numai telefonic sa discutat! Nu a primit nici un act prin care sa ateste ca este somaj sau altceva! Iar mai noua s-a pus sechestru pe societate si pe autovehicule! Mai este vreo sansa de recuperat banii pe lunile lucrate , poate lua somaj?
Buna seara!
Astazi am primit somatie de la banca, ca in 2 zile sa achit tot imprumutul! Am fost la banca sa discut sa-mi faca reesalonare si au spus ca nu se poate decat o esalonare pe maxim 10 luni, la tot imprumutul! Am inteles ca se poate face reesalonare , la banca au dat din umeri si sa vin saptamana viitoare sa mai discutam sa inteleg ca nu toate bancile fac reesalonare? Am credit de nevoi personale fara gaj ipotecar! Timp de3 luni nu am putut sa achit integral rata doar partial am achitat, deoarece sotul meu a ramas fara servici iar eu iau indemnizatie crestere copil! Vreau sa achit dar nu am posibilitatea! In cazul acesta pot sa-mi ia casa? Drept la casa am jumatate prin mostenire iar cealalta jumatate are drept mama mea! Iar mama mea nu vrea sa vindem casa, ca sa achit imprumutul, a spus ca vrea sa moara in casa ei! Ma puteti ajuta cu un raspuns si ce sa fac in acest caz stiu ca sunt multe persone in cazul meu dar nu stiu ce sa mai fac! Va rog sa ma ajutati!