avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 884 soluții astăzi
Forum Activitate ancuta ursulet

Activitate ancuta ursulet

Multumesc mult pentru raspuns. As mai avea o nelamurire: aceea declaratie de acceptare a mostenirii inseamna deschiderea succesiunii, adica implica toate taxele implicite? Intreb asta pentru ca in acest moment prioritatile noastre sunt, fireste, indeplinirea datoriei morale pe care o avem fata de tatal decedat si mama care are nevoie de ajutor.
Tatal meu a decedat. Am ramas ca mostenitori mama si patru copii. Cheltuielile de inmormantare le-am suportat, cu mari discutii, toti copiii. Avand in vedere ca pentru orice crestin mai urmeaza si parastasele de pana la un an de la deces si ca doi dintre mostenitori refuza sa participe atat la aceste cheltuieli cat si la sustinerea financiara a parintelui supravietuitor( in conditiile in care acesta este bolnav si are o pensie de doar 430ron), ce putem face. Nu ni se pare moral ca acestia doi sa vina cu pretentii la mostenire dar sa nu isi asume obligatiile care le revin din calitatea de copii. Va multumesc anticipat pentru raspunsuri.
Discuție calcul salariu
cum se calculeaza salariul pentru lucrul in ture de 12 cu 24/ 12 cu 48 avand in vedere ca se fac si ore de noapte si ca se lucreaza si in zile de sambata si duminica?
am vrut sa ma angajez la un magazin non stop. am discutat conditiile, salariul, am fost trimisa sa imi fac analizele si fisa medicala la medicul de care apartine firma si de a doua zi am "intrat in paine" cum se spune. am lucrat trei ture de cate 24 de ore( programul fiind de 24 cu 48). Inainte de cea de a treia mea tura, s-a facut un inventar pe ascuns,de catre una dintre colege care este si asociata, fara sa mi se dea gestiunea in primire.Acest inventar l-am descoperit intamplator si cand am intrebat de el mi s-a raspuns ca a vrut sa faca o verificare de rutina.Intrucat s-a pus problema, inca din prima zi, sa gasim o metoda sa ne putem preda gestiunea intre ture, am insistat ca la finalul turei mele sa se repete inventarul pentru a intra intr-un ritm normal.Mentionez ca atat eu cat si cea de a treia colega de schimb banuiam ca sunt niste "gauri" intrucat se circula dupa tejghea mai ceva ca pe sosea iar rudele celei care este si asociata se serveau ca la mama acasa.Bomba a picat in momentul in care am intrebat care sunt rezultatele inventarului.Desi stiam ca ar trebui sa iasa un plus, provenit din resturile lasate de clienti, mi s-a comunicat ca a iesit lipsa.Intrucat nu stiu cat de corect s-a numarat si cantarit la primul inventar, la cel de-al doilea doar am asistat neavand posibilitatea sa verificam nici numaratoarea nici ce s-a scris, intrucat exista unele diferente care eu stiu ca nu sunt reale(intrucat din produsul respectiv nu s-a vandut), cum as putea dovedi ca acea lipsa nu este rezultata pe tura mea si cum imi pot recupera banii ce mi se cuvin pentru cele 72 de ore lucrate.Desi am cerut sa mi se faca contract de munca inca din prima zi, acesta nu s-a incheiat.Va multumesc anticipat pentru ajutor.
nu.
gabriela.tubultoc a scris:

aaa...am inteles cum stau lucrurile. Daca persoana care nu avea permis de conducere recunoaste fapta si daca nu are antecedente penale, cel mai probabil va primi o pedeapsa indreptata spre minim cu suspendare. Daca cel care si-a asumat raspunderea nu doreste sa se afle adevarul, atunci situatia se complica intrucat trebuie aduse si alte probe din care sa reiasa cine a condus efectiv autovehiculul
Eu am permis de conducere si as vrea sa iau eu toata vina asupra mea(cu toate ca nu am fost prezenta) deoarece cealalta persoana este mama mea, iar el nu are decat vina ca vrea sa o apere pe mama. In conditiile in care reusim sa-l convingem ca nu e drept sa suporte el consecintele, care sunt totusi destul de grave si ma reper singura lui vina este ca vrea sa o protejeze pe mama, care ar fi pasii de urmat tinand cont ca permisul i s-a retinut deja si au fost recoltate acele probe. Deja au trecut 4 zile de la intamplare si ne temem ca timpul va fi in defavoarea lui.
gabriela.tubultoc a scris:

problema este destul de delicata. In conditiile absentei antecedentelor penale, pentru ambele fapte se pot obtine pedepse cu suspendare daca se retin circumstale atenuante. Atitudinea sincera si cooperanta reprezinta o circumstanta atenuanta; ar fi fost bine daca persoana ar fi recunoscut fapta inca de la inceput. Ramane la atitudinea celor 2 persoane sa hotarasca ce atitudine vor adopta in continuare, insa este important ca cei doi sa adopte aceeasi pozitie si sa dea declaratii care sa se coroboreze una cu cealalta. Daca cel care era de fapt la volan (cel fara permis) simte vreo ezitare din partea celeilalte persoane, poate ca ar fi bine sa recunoasca de bunavoie fapta inainte sa se descopere ce s-a intamplat de fapt.
Si daca persoana care si-a asumat raspunderea nu accepta varianta adevarului (se stie doar ca dragostea orbeste ratiunea) care este totusi solutia? Si intreb inca o data, persoana fara permis ce ar putea pati daca isi recunoaste fapta? Mentionez (inca o data)ca in urma accidentului nu au fost victime sau alte autovehicule implicate.
Lucrurile stau de fapt asa: nu incerc sa schimb soferii, cel baut nu se afla la volan, dar si-a asumat raspunderea tocmai pentru ca celalalt nu avea permis de conducere. Ideea a fost ca cel fara permis a vrut sa-l duca acasa tocmai pentru ca era sub influenta alcoolului. Nu s-a circulat decat pe o distanta de doar 2-3 km, dar ghinionul a facut ca la numai cateva sute de metri de destinatie cel aflat la volan sa incerce sa evite un caine si sa se produca avarierea usoara a automobilului. Intr-un moment de panica afland ca cealalta persoana de fapt nu are permis de conducere si-a asumat raspunderea si consecintele ulterioare. Luand-o omeneste, si una si cealalta persoana a vrut de fapt sa faca un "bine". Din acest motiv am intrebat pentru care dintre cele doua persoane consecintele faptei ar fi mai grave si care este situatia de rezolvare cat mai putin "dureroasa"? Va multumesc anticipat pentru inca un raspuns cat mai urgent.
care pot fi consecintele in situatia urmatoare: conducere cu 0,8 alcool in aer expirat, accident minor,fara victime dar cu avarierea usoara a autoturismului, nici un alt vehicul implicat in accident.S-a retinut permisul, s-au recoltat doua probe de sange.Ce fapta are consecinte mai grave: conducerea fara permis(tocmai pentru ca cel care avea permis era baut) sau conducerea sub influenta alcoolului cu alcoolemia mentionata? Va rog din suflet, un raspuns cat de urgent.
Discuție paternitate
si daca mama nu dispune de fondurile necesare iar TATAL are lipsa de bun simt si omenie sa nu il mai recunoasca dupa ce l-a dorit si conceput, ce solutie ar exista pentru bietul sufletel nevinovat?