avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 799 soluții astăzi
Forum Activitate emil32

Activitate emil32

Buna ziua,

O rugaminte, va rog! Ce rubrici sunt obligatorii in tabelul de intretinere la bloc, conform carei legi? Cum trebuie intocmit tabelul de intretinere la bloc ,si sa respecte legea care prevede acest lucru?

Va multumesc pt rspuns!
Adrian

Buna ziua,

as dori o lamurire, in prezent am depus o plangere penala la tribunal impotriva unei persoane care m-a amenintat. daca raspunsul tribunalui nu este favorabil ce trebuie sa fac mai departe? care este ordinea institutiilor la care ma pot adresa pt a ma apara?

Va multumesc pt profesionalism
emil
imi spui te rog din codul muncii care este articolul in care se poate schimba functia retroactiv? daca poti te rog si sa argumentezi, cred ca sunt legi, iar daca le cunoastem se pot si mentiona,in asemenea cazuri cred ca legea decide.

mai jos eu nu vad la modificarea cimului sa fie mentionata schimbarea functiei retroactive, presupun ca daca nu e mentionat, nu se poate face.

cred ca nu ne trebuie sa avem studii de specialitate sa citim un cod, si sa vedem care sunt art care fac legea pt fiecare speta.

Art. 41. - (1) Contractul individual de munca poate fi modificat numai prin acordul partilor.
(2) Cu titlu de exceptie, modificarea unilaterala a contractului individual de munca este posibila numai in cazurile si in conditiile prevazute de prezentul cod.
(3) Modificarea contractului individual de munca se refera la oricare dintre urmatoarele elemente:
a) durata contractului;
b) locul muncii;
c) felul muncii;
d) conditiile de munca;
e) salariul;
f) timpul de munca si timpul de odihna.
multumesc pt suport

si mai o mentiune, de ce mereu se raspunde subiectiv, pareri care nu au nici un suport legal, nici un cod sau art, sau lege, eu eram sigur ca cei care raspund dau si argumnete, ca daca doar ne dam parerea nu ajungem nici unde.

daca avem anumite specializari de ce nu se raspunde intr-un mod profesional si nu formal, mereu formal, e pierdere de timp pt cei care raspund doar subiectiv si nu obiectiv.

multumesc
eu l-am semnat in 2006, dar in momentul semnarii nu vazusem ca data schimbarii functiei este din 2005, retroactiva. nu am observat data din 2005 pe act care era la obiectul actului scrisa, am vazut mai tarziu. deci schimbarea era din 2005 si nu din 2006 cum era normal.
care art din codul muncii, sunt in cauza? voi da in judecata firma.

multumesc

se modifica functia x in functia y din 01.06.2005, data actului este din 01.06.2006 ,inregistrat de itm si firma in 2006,

e schimbare retroactiva a functiei, este un act aditional din 2006 care modifica retroactiv functia din 2005....actul adit are data din 2006, inreg in 2006 de itm si firma
la un an de zile au emis un act adit cu data din 2006, dar cu efect retroactiv de schimbare a functiei din 2005, la firma si la itm s-a inregistrat cu data de 2006, dupa un an de la angajare.

obiectul actului aditional de schimbare retroactiva nu este legal, obiectul daca incalca legea este nul, nu are valoare.

treb sa chem in instanta firma....
buna ziua tuturor,

schimbarea de functie retroactiva la un an de zile de la semnarea unui cim-ului, printr-un act aditional este posibil? se schimba functia din economist in contabil , act aditional se intocmeste la un an de zile, dar cu efect retroactiv, in codul muncii nu este prevazut nimic.

multumesc
o zi buna
d-le "pakos",

multumesc pt raspunsul dat,

da, salariul corespunde, problema cum spuneam este functia retroactiva, dupa semnarea actului adit. in 2006, itm a operat in cartea de munca schimbare retroactiva din 2005, si itm a recunoscut ca a gresit ca l-a inregistrat, deci instanta e solutia finala, acum pe forum incercam sa vad ce raspunsuri in temeiul legii se pot da.

numai bine
imi cer scuze daca am suparat pe cineva, topicul deschis de mine este unul real, am apelat la acest forum in speranta ca voi avea un dialog civilizat, cu oameni civilizati,un sprijin daca se poate, aceasta aditudine am mai intalnit-o pana acum la multe niveluri, sunt obisnuit. Sper ca voi obtine in instanta o sentita favorabila, si doar apoi o voi prezenta la acest topic, asa ca un utilizator....si atat, noroc ca alti sunt sunt mai mult de "atat".

cand voi avea sentinta finala, o voi face cunoscuta, in mod special pt cei care nu sunt utilizatori...si atat, se stiu ei, ca sunt multi.

numai bine
un utilizator si atat.