avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 826 soluții astăzi
Forum Activitate ContSters8843

Activitate ContSters8843

.com, .net. org se pot vinde
interdictia vanzarii .ro dste stabilita de rnc- registratarul roman
de ex .bg poti sa obti doar daca ai firma, marca, ziar cu numele pt. care aplici
sau in serbia o societate avea dreptul la un singur domeniu co.yu
deci fiecare registratar isi face regulile.
34. Registrul ROTLD poate anula sau suspenda un nume de domeniu:

-..............
- daca ROTLD este informat despre o actiune ilegala, referitoare la acel nume de domeniu;
- daca exista o incercare de a revinde numele de domeniu respectiv;
..............

Nu e voie sa se cedeze domeniile contra unei sume de bani!
RNC accepta doar cesiunea cu titlu gratuit.
Daca ai fi citit bine, in formularul de cesiune catre rnc trebuie sa mentionezi ca se face cu titlu gratuit cedarea, ceea ce ei il numesc transfer al dreptului de folosinta.
Deci, nu incheiati nicun contract avand obiect cedarea domeniului contra unuei sume de bani deoarece e lovit de nulitate acel contract.
nu poti vinde un domeniu.ro, cei de la rnc sunt foarte stricti in acest sens
Poti ceda dreptul de folosinta a domeniului.
pe site-ul rnc.ro gasesti formularele ce trebuie completate.
Procesul e cam asa:se completeaza o cerere online asupra transferului domeniului, apoi proprietarul domeniului completeaza o cerere pe care o semneaza si o trimite pe fax si prin posta catre rnc, viitorul proprietar plateste costul transferului si gata
Răspuns la discuția Conditionarea demisiei
Nu e legala o asemenea clauza. Ctr. de munca poate inceta oricand prin demisie si fara sa oblige angajatul la plata unor bani decat in cazul in care au fost platite pentru el cursuri de intruire.
eu as seman ca stiu ca nu are efect si nu are sens sa ma cert cu patronul, apoi daca e sa pelc inainte de vreme sa indrazneasca sa imi impute acea clauza.
din pacate sunt angajatori care profita de nestiinta angajatilor ca sa introduca tot felul de clauze absurde.
Pt. online nu te autorizeaza nimeni, nu au legislatie. E o comisie de autorizare a jocurilor de noroc, dar aia e pt. restul. - vezi aici [ link extern ]
Cat despre legea Tanasasescu eu stiu ca nu este in vigoare.
Asa ca daca vrei jocuri de noroc iti faci un cazinou, sau faci pe online si speri sa nu se sesizeze nimeni, ca oricum nu au ce sanctiuni sa dea nefiind lege....
Nu se poate obtine licenta pentru jocurile de noroc online. Nu exista legislatie in acest domeniu.
Se pot organiza jocuri de noroc online, dar fara bani. Adica isi face utilizatorul contul, primeste un anumit numar de puncte, dar totul gratuit.
Răspuns la discuția cerere respinsa de angajator
1. ceri adeverinta si sa precizeze ca nu au platit impozitele aferente. Oricum statul stie ca nu au platit
2. reclami la ITM
sigur ca beneficiezi.
85% din veniturile nete, deci nu ai nici o probelem din cauza scutirii de impozit pe salar
Răspuns la discuția cerere respinsa de angajator
da, angajatorul trebuie sa elibereze oricarui angajat adeverinta de venit. Nu vad nicio legatura intre adeverinta de venit si faptul ca au fost sau nu platite impozitele. Cei de la finate au toate societatile in evidenta si vad automat cine a paltit si cine nu a platit impozitele, deci scuza invocata de seful dvs. este absurda.
Puteti verifica daca vi s-au platit impozitele la finatele locale si la itm puteti vedea daca vi s-a marit sau nu salariul.
consecintele deplatii impozitului de catre angajator nu se rasfrang asupra ta, el e datornicul, chair daca incetezi CIM