avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 176 soluții astăzi
Forum Activitate marcela26

Activitate marcela26

Răspuns la discuția Modificare sarpanta acoperis bloc
Ideea este ca Presedintele nu vrea sa imi dea acordul decat daca semneaza 80% din proprietari.
Este corect sa procedeze asa?
Mentionez ca am 50+1 din semnaturi la ora actuala.
Buna ziua,

Doresc sa intocmesc dosarul pentru obtinerea autorizatiei de modificare partiala a saprpantei acoperisului de la un bloc.
In certificatul de urbanism este solicitat acordul Asociatiei de Proprietari.
Vreau sa ridic intr-o parte un colt de acoperis si sa pun geam normal la mansarda.
Cat la % din proprietari trebuie sa fie de acord ca sa pot sa fac modificarea??
Va rog sa ma ajutati cu un raspuns.

Va multumesc
Buna ziua,

Sunt parte vatamata intr-un dosar penal de vatamare. Am primit sentinta si nu sunt multumita de pedeapsa primita de inculpat si as dori sa fac apel.
Ma poate ajuta cineva sa formulez adresa care trebuie trasnmisa?
Un avocat din Cluj-Napoca?

Multumesc,
Răspuns la discuția Acord Asociatie de locatari
Este intradevar rea vointa.
Imobilul a fost inchiriat pe persoana fizica pana acum timp de un an de zile dar acum doresc sa isi faca punct de lucru pentru a-si scadea cheltuelile pe firma.
In acest an nu au avut probleme cu nimeni din curte chiar presedintele si administratorul mi-au spus ca sunt baieti buni si ca nu le-au facut probleme dar tot nu vor sa imi semneze acel document. De acceea nu stiu ce sa fac.
Sunt niste chirias foarte buni, nu fac probleme, isi platesc la timp cheltuelile nu disturba linistea, nu au program cu publicul.
Pentru a merge in instanta nu stiu exact cum trebuie sa procedez.
Oare ar fi bine sa le trimit o hartie printr-un avocat?
Răspuns la discuția Acord Asociatie de locatari
Le-am spus si eu acelasi lucru dar nu le pasa.
Se cred toti cu sange albastru si fac ceea ce vor. Eu nu inteleg cum este posibil sa ajungi sa te rogi de cineva sa iti dea voie sa faci ceva la tine in casa?
Este legal sa se comporte asa?
Buna ziua,

Am o problema si nu stiu cum sa o rezolv.
Detin un imobil intr-o curte din centrul Clujului pe care l-am inchiriat iar chiriasi doresc sa isi faca acolo punct de lucru.
Firma respectiva este o firma de consultanta IT, nu are program cu publicul.
Pentru a-si face punct de lucru este nevoie de accordul vecinilor de pe verticala si orizontala.Tin sa precizez ca am un singur vecin cu care am perete comun.
Problema este ca presedintele Scociatie de locatari nu vrea sa avizeze insfiintarea punctului de lucru.
Mai mult nu il intereseaza ca am un singur vecin cu perete comun si solicita accordul tuturor locatarilor din curte.
Ce pot face in acest caz? Cum pot obtine avizul Asociatie de locatari?

Multumesc,

Este normal sa refuze Asociatia sa semneze accordul pentru infiintarea punctului de lucru? Totusi este imobil meu.
Ei decid ce sa fac la mine in casa?
Au scazut preturile dar impozitele inca se platesc dupa o grila in care apartamentele supraevaluate. Minunat !
Am inteles ca ma taxeaza dupa un alt pret.Vroiam sa stiu daca pretul impus de eu poate fi mai mare decat pretul real de vanzare in acea zona?
Buna ziua,
Am o nelamurire .sper sa ma puteti ajuta.
Vreau sa cumpar un apartament la mansarda nefinisat cu o suprafata destul de mare 114 mp.Ideea este ca fiind nefinisat am obtinut un pret de 15.000 Eur apartamentul fiind in Comuna
Floresti,Cluj-Napoca.
La notar am aflat ca pretul dupa care trebuie sa platesc este de 53.000 Euro. Este mai mult decat pretul de piata al unui apartament finisat in acea zona. Este posibil asa ceva????

Va rog sa ma ajutati.
Răspuns la discuția Ajutor!Art 215 alin 1 si 3
Multumesc pentru raspuns,
Chiar asta e problema.Nu stiu daca merita sa angajeze un avocat fiind vorba despre o suma asa mica.