avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 622 soluții astăzi
Forum Activitate aada73

Activitate aada73

Răspuns la discuția Restructurare in administratie
De acord, am inteles, este prevazut la art.10 ali.1 din legea sindicatelor, dar enumerati va rog cine sunt acesti oameni, care sunt acesti membri mai precis?
Functiile de conducere fiind....
Răspuns la discuția Restructurare in administratie
Multumesc, dar raspunsul nu este concludent.Acest articol l-am citit, insa eu ma refeream la cu totul altceva.
Cine intra in categoria reprezentantilor alesi in organele de conducere ale organizatiilor sindicale si in caz de restructurare, ce se intampla ?
Membrii fondatori , rezervele si cenzorii (revizorii), fac parte din reprezentanti ?
In cazul unei restructurari in administratie, exista exceptii.Mai precis exista persoane care nu pot fi trimise acasa?
Ma refer la cei care au functii in sindicat, enumerarea lor.
Printre aceste persoane se numara si membrii fondatori ai sindicatului, cenzorii (revizorii) sau rezervele?
Va multumesc anticipat!
Răspuns la discuția esalonare plata taxa locala
Despre esalonare, consultati Codul de procedura fiscala: O.G.92/2003+ normele metodologige Hot.1050/2004.
Pentru linistea dumneavoastra, puteti face cerere, vi se va raspunde in termenul prevazut de lege...daca nu primiti raspuns, apelati la Legea 554/2004.
Exista si aprobarea tacita, cred ca tot in Legea privind autorizarea construcţiilor.
Răspuns la discuția esalonare plata taxa locala
Sincer, imi pare rau, taxa autorizaţie de construire se plateşte anticipat.
Sfatul meu este: sa construiti numai in momentul in care aveti suficienti bani. A.C. se elibereaza pentru o perioada de 12 luni, cu posibilitatea de prelungire cu inca 12 luni. Cand solicitati prelungirea, va tb. sa mai platiti inca 30% din valoarea initiala (art.267-Cod fiscal). La sfarsit, se incheie un proces verbal de finalizare a lucrarilor unde posibil sa mai scoateti ceva din buzunar.
Pentru mai multe detalii consultati Legea nr.571/2003 privind Codul fiscal+ Normele metodologice Hot.44/2004, Legea nr.50/1991, etc.
Va recomand sa consultati legile respective inainte de a solicita autorizaţia de construire.
Succes!
Valoarea de inventar a unei cladiri, inregistrata in evidentele contabile în contul 212-constructii cuprinde valoarea cladirii achizitionate conf. CVC + taxele judiciare de timbru, onorariul notarului si impozitul pe tranzactie?
La primarie care valoare se declara ?
Ce se intampla in cazul in care s-a efectuat reevaluarea cladirilor pe baza indicilor de inflatie de catre contabilul firmei, s-a inregistrat in contul 212, respectiv 105? este bun raportul de reevaluare la primarie, la impozite? sau este nul?
Este si aprobarea actionarului unic.
Multumesc !:)
Doamne! E doar o intrebare simpla, adun valoarea centralei termice la valoarea cladirii, iar mai apoi o declar la impozit ?
Sau declar numai valoarea cladirii, fara centrala la impozite.
Citate de lege sunt destule pe net, insa pe mine ma intereseaza interpretarea lor.Se considera centrala termica o instalatie de incalzire, conf.art.253 partea 253 punctul 52 alin.2 din Normele metodologice privind Codul fiscal?
Centrala termica pentru incalzirea unui magazin.Vreau sa stiu daca face obiectul art.253 partea 253 punctul 52 alin.2 din normele metodologice privind codul fiscal, adica daca este considerata instalatie de incalzire si se insumeaza la valoarea de inventar a cladirii.