avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 560 soluții astăzi
Forum Activitate pschintee

Activitate pschintee

ynocentta a scris:

Da,aveti dreptul sa solicitati instantei de judecata sa dispuna hotarare pentru recuperarea taxei


Multumesc!

isi ofera cineva serviciile juridice pentru a ma reprezenta in fata justitiei sa recuperez aceasta taxa?

Buna ziua,

In 14.05.2013 am platit pentru achizita unui automobil inmatriculat in Romania anterior, pentru care nu se platise nici un fel de taxa de mediu/prima inmatriculare. Transferul autovehiculului de la persoana juridica posesoare anterior, catre mine a fost efectutat (cf factura vanzare) in 04.03.2013.

Nu reusesc sa imi dau seama, dupa atatea modificari ale respectivei legi, daca pot sa solicit in instanta restituirea sumei!

Multumesc,
Răspuns la discuția Inchidere colaborare cu banca
La momentul la care am solicitat (verbal) rezilierea si am fost refuzat, nu aveam nii o datorie ca si comision catre banca. Intre timp (1 an) posibil sa fi aparut comisioane, ce nu pot fi platite inaintea popririi... Cum sa le raspund la asta?

Multumesc,
Buna ziua,

ca si persoana fizica, am ramas cu datorii la o banca, banca a cedat creanta catre un recuperator. Aveam conturi (conturi de debit, nu de credit) la vreo 2 banci, dar nu mai pot folosi respectivele conturi, deoarece s-au instaurat popriri, prin procedura depusa de executorul judecatoresc la bancile respective.

Intrebarea mea este de ce bancile refuza sa imi inchida conturile/reziliez contractul, atat timp cat eu nu doresc sa mai colaborez/folosesc respectivele servicii, iar datoria nu este catre acesti furnizori de servicii. Adica ei genereaza taxe si comisioane administrare a conturilor, fara ca eu sa am vreo optiune in acest sens!

Ce e de facut pentru a-mi inchide conturile personale la banca, datoria fata de recuperator ramanand in vigoare!

Multumesc,
Răspuns la discuția Filaj politie
domnule, sunteti somer? aici nu vorbim de semntimente si pareri cer o parerere avizata. va rog sa nu mai postati la acest topic, sunteti irelevant in relatari. spre curiozitatea dumenavoastra, cercetati legilatia franceza.
Răspuns la discuția Filaj politie
in alte state europene, mai civilizate in materie de drepturi (cel putin), persoana vizata este informata in scris cand se incepe o astfel de procedura ....
Răspuns la discuția Filaj politie
Adica nu exista un drept legal de a fi informat daca sunt "studiat" ?
Cum ramane cu perchezitie fara mandat?
Discuție Filaj politie
Buna ziua,

in urma cu cateva zile un politist al unei sectiid epolitie din capitala, mi-a solicitat actul de identate, dupa ce mi-a aratat legitimatia, fiind imbracat in civil, intrbandu-ma daca am substante interzise in autovehiculul din care am coborat. Dupa ce i-am solicitat informatii despre ce vrea mai exact, mi-a raspuns ca e un control de rutina. I-am solicitat sa imi arate un mandat de perchezitie, si a zis ca nu e nevoie, ca masina e pe domeniul public si poate verifica. Am inchis masina si am asteptat lamuriri suplimentare. A solicitat un echipaj, ulterior anuland solicitarea, si mi-a spus ca sunt filat. Fara alte detalii, i-am solicitat respectuos sa ma lase in pace sau sa imi zica precis despre ce e vorba.

In urma acestui eveniment am 2 intrebari:
1. Politia poate perchezitiona autovehiculul meu fara mandat?
2. Cum pot afla daca sunt filat, de cine si in ce scop?

Multumesc,
@avescu ... nu toate persoanele care se duc la servici se duc cu aceiasi placere ca tine. Locul de munca nu este o plimbare in mall din care poti iesi cand vrei ca miroase urat. Gandesste-te ca sunt familii care subzista probabil din veniturile obtinute dintr-un unic job in care angajatul este mobbuit. Think more than you.
Si da legislatia este mult pre permisiva pentru angajator.

In alta ordine de idei, exista vreo parghie legala la dispozitia angajatului imbolnavit psihic dupa o astfel de trauma? Cui se poate adresa un mobbuit si sub ce temei legal?
revin cu cererea de mai sus.

Cu respect.