avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 571 soluții astăzi
Forum Activitate mamamiru7111

Activitate mamamiru7111

Buna ziua
In per. 9.03.2009 - 8.03.2010 am fost in CIC de la 2 la 3 ani cu copil cu handicap gravcare ar fi trebuit sa primeasca indemnizatia de insotitor pe acea perioada. La depunerea actelor pentru indemnizatia de crestere a copilului mi s-a spus de la primarie ca nu pot primi indemnizatia de insotitor pentru ca o primesc pe cea de crestere a copilului . La acea vreme am luat informatia ca atare .De curand am aflat ca potrivit legii 275/2007 privind aprobarea OUG nr. 14/2007 se stabilea ca restrictia de incasare a indemnizatiei de insotitor sa se rasfranga doar asupra parintelui care incaseaza indemnizatia de crestere a copilului si ca celalalt parinte ( chiar daca este salariat ) are dreptul sa incaseze indemnizatia de insotitor a copilului cu handicap grav.Intrebarea mea este daca mai am dreptul sa solicit retroactiv acest drept al copilului meu de care nu a beneficiat in acea perioada
Buna ziua,
Pana acum o luna si jmatate primeam pensia alimentara de la firma la care lucra fostul meu sot.Am fost anuntata ca nu voi mai primii banii pentru ca si-a dat demisia.Acum am aflat ca face asigurari pentru un broker de asigurari, dar pe politele de asigurari nu figureaza cu numele sau cu un cod de agent ci doar denumirea brokerului ( S.R.L.....).El spune ca nu plateste pentru ca nu lucreaza nicaieri dar copilul pentru care ar trebui sa plateasca pensia alimentara l-a vazut facand polite de asigurari acasa. Ce pot face legal ?
Multumesc anticipat
Multumesc frumos pentru raspuns
As dori sa stiu daca drepturile salariatei insarcinate referitoare la compensarea indemnizatiei de maternitate pe minim 6 saptamani si plata unui salariu mediu pe unitate la nastere, prevazute in CCM la nivel national se aplica si in unitatile private unde contractul colectiv la nivel de unitate nu prevede aceste drepturi.Mentionez ca am solicitat aceste drepturi si jurista firmei mi-a raspuns ca nu beneficiez de aceste drepturi intrucat nu sunt prevazute in contractul colectiv de munca semnat la nivelul unitatii
Multumesc
Răspuns la discuția DIPLOMA DE LICENTA SIBIU
Mihail a scris:

Daca nu aveti macar o copie dupa adeverinta cu care sa va dovediti afirmatiile, sansele dumneavoastra de a obtine diploma de licenta sunt aproape nule. Solicitati o verificare a, arhivei. Poate aveti norocul sa gasiti un duplicat al acelei adeverinte.

Cum poate solicita dpdv legal verificarea arhivei in conditiile in care a incercat acest lucru si secretara sefa refuza acest lucru?
Sotul meu a absolvit examenul de licenta in drept in 2000 la Sibiu. In acelasi an a primit o adeverinta care atesta ca a promovat examenul de licenta urmand sa i se elibereze diploma dupa un an de la absolvire. Nu a solicitat eliberarea diplomei decat anul acesta cand a venit surpriza: cica a primit nota 4 la examenul scris pe motiv ca lucrarea sa este identica cu a unei colege ( nu o cunoaste pe respectiva).Asa scrie pe procesul verbal al comisiei atat la el cat si la respectiva colega. ori in 2000 sotul meu a aflat rezultatele examenului de pe listele afisate de facultate si figura cu examenele promovate, fara nici o problema.Atunci de ce i s-a eliberat adeverinta de absolvire?Si cum pot fi identice doua lucrari scrise la un examen de licenta in drept unde fiecare individ are o anume exprimare?Problema este ca nu mai gasim adeverinta de absolvire a examenului de licenta.Facultatea sustine ca nu poate fi adevarat ce spune sotul meu, ca nu se poate sa-i fi fost eliberata acea adeverinta deoarece el nu a promovat examenul scris. Ce putem face in acest caz? Multumesc anticipat