avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1260 soluții astăzi
Forum Activitate iama

Activitate iama

Buna ziua,

Doresc sa schimb societatea la un restaurant existent. Pe vechea societate s-au obtinut toate autorizatiile. Societatea cea nou va avea ca si asociati acelasi administrator, un asociat comun si un al treilea asociat nou. Restaurantul nu a suferit modificari ca si utilitati sau amplasament. Se pot transfera autorizatiile de pe vechea societate pe cea actuala? Si daca da cum si care ar fi cea mai rapida si usoara modalitate.

Multumesc!
Buna ziua,
Va rog frumos sa ma ajutati cu un sfat .
Eu si sotul meu suntem in divort. Am ajuns la divort pe cale amiabila pana la urma in conditiile in care el si-a gasit pe altcineva si lucreaza in strainatate pentru a fi cu acea persoana. Avem si o fetita de 5 anisori. Am fost la primul termen si se putea incheia dar sotul a spus ca vrea sa ii ofere fetitei pensia alimentara minima pentru persoane fara venituri in conditiile in care el lucreaza in strainatate si castiga cel putin 1200$/luna. Fetita imi va fi incredintata mie pentru ca imi doresc lucrul acesta dar si pentru faptul ca el a mentionat asta. Casa in care locuim este proprietatea parintilor lui avand cu acestia un contract de intretinere. Cu siguranta nu voi obtine nimic de acolo cu toate ca toate investitiile au fost facute de amanadoi in perioada in care el lucra in tara si aveam salariile aproximativ echivalente.
La proces am mentionat ca ma voi muta cu fetita in apartamentul fratelui meu impreuna cu mama mea care a crescut fetita de cand era mica si pana acum.Fratele meu nu locuieste in acest apartament. Doresc sa ma mut saptamana aceasta.Urmatoarea infatisare la tribunal este in septembrie dar simt ca nu mai pot rezista pana atunci sa locuim impreuna.Mi-a spus ca pot lua mobila din camera fetitei . Avocata mea m-a sfatuit ca pot face acest pas.
Vreau si o alta parere, asa ca vo rog spuneti-mi daca este in regula daca ma mut inaite de acest proces din septembrie.
Fetita va trebuie sa se adapteze si in celalalt apartament pentru ca se va face ancheta sociala.
In cazul in care se imi iau mobila mai am dreptul la partaj?Doresc sa fac partaj pentru ca in toti acesti 9 ani de casnicie salariile si veniturile mele au intrat in intretinerea acestei case. Mai mult de 3 ani timp de 6 luni cat a fost el plecat mama mea a locuit cu mine sa aiba grija de fetita iar salariile ei au fost cheltuite pentru intretinerea casei lui.

Astept raspunsul Dvs.
Va multumesc mult!

Buna ziua!

Acum ceva timp in urma v-am scris ca angajatorii mi-au sugerat sa-mi dau demisia, lucru pe care nu l-am facut. Am ramas in firma dar mi s-a micsorat salariul.
Salariul nu l-am primit de aproximativ 3 luni. Dansii doresc sa inchida firma actuala si sa faca parteneriat cu o alta firma astfel sa creeze una noua. Noi trebuie sa ne dam demisia de la firma veche si sa semnam contractul la firma noua.
In prezent m-au "transferat" la firma noua fara formalitati. Le-am spus ca nu o sa mai lucrez pana nu imi primesc banii.
Sincer sa fiu vreau sa-mi dau demisia de tot. Daca imi dau demisia credeti ca imi voi primi salariile din urma?

Va multumesc!
Răspuns la discuția Concediere sau Demisie?
Daca nu am 1 an de zile continuitate pe cartea de munca pot beneficia de somaj?
Buna Ziua,


Firma la care lucrez nu mai poate tine angajatii asa ca vor restructura aproape toti oamenii.Mi s-a propus sa-mi dau demisia.Spuneti-mi va rog ce este mai bine sa imi dau demisia sau sa fiu concediat?

Pentru o colaborare se poate incheia un contract intre persoana fizica(nu PFA) si firma respectiva?
Daca nu, ce cheltuieli sunt pentru a deveni PFA. Daca sunt PFA imi merge vechimea?

Multumesc!

Răspuns la discuția Preaviz
Cand se face cerere pentru primirea salariilor compensatorii si cum se face?
Dupa ce se termina preavizul sau in timpul preavizului?
Este adevarat ca cei ce lucreaza in vanzari au dreptul la 2 salarii compensatorii?

Va multumesc!
Răspuns la discuția Preaviz
Va multumesc!
Răspuns la discuția Preaviz
Stimata Doamna
Spuneti-mi va rog daca instiintarea se poate face prin e-mail.
Nu este obligatoriu ca angajatul sa semneze preavizul?

Va multumesc!
Discuție Preaviz
Poti fi in preaviz daca nu ai semnat nici un act aditional?
Pe data de 8mai am fost informat prin e-mail ca de la 1mai sunt in preaviz.
Este legal asa ceva?
Discuție DIVORT
Buna seara,

O sa va spun pe scurt povestea mea.
Sunt casatorita de 9 ani, am o fetita de 5 ani. Sotul meu a inceput sa lucreze peste hotare acum 4 ani.Se intoarce la fiecare 8 luni pentru o perioada de 2 luni. Dupa primul sau contract relatia noastra a inceput sa se raceasca. Acum 2 ani am aflat ca si-a gasit pe altcineva acolo. I-am spus sa isi revina si sa se gandeasca la familie si sa uitam ce s-a intamplat. Dar a continuat sa plece.Anul trecut inaite sa plece i-am spus sa se gandeasca bine ca altfel divortam. A venit de o saptama si vrea sa plece iar peste 2 saptamani. I-am spus ca o sa divortam si a fost de acord.
Apartamentul in care locuim este al parintilor, iar el are contract de intretinere.
Cum va ramane cu mine si cu fetita? Ne poate da afara din casa?Judecatorul mi-o va incredinta mie pe fetita in situatia asta. Pot cere pensie alimentara,si cum se calculeaza aceasta?
Ce ma sfatuiti sa fac?

PS: cat a fost plecat eu am intretinut casa si fetita.Nu am primit nici un ban de la el.

Va rog sa-mi dati cateva sfaturi.

Va multumesc!