avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 746 soluții astăzi
Forum Activitate nela oana

Activitate nela oana

Buna ziua, as dori sa stiu daca veniturile sotiei obtinute din dividente, din venituri agricole si din burse de studii trebuie trecute in declaratia de avere a unei persoane publice,
Va multumesc.
Răspuns la discuția Calitatea de coasigurat
Multumesc pentru raspuns.
Informatiile din lege specificate de dvs. sunt folositoare pentru cand se depune dosarul pentru a deveni coasigurat. Noi am facut asta in 2011 si pana acum o saptamana totul a fost in ordine.
In urma unor schimbari legislative despre care personal nu prea am avut informatii, sistemul SIUI m'a considerat neasigurata.
Am mers la casa de asigurari unde avem contractul si mi au fost cerute cele 2 tipuri de documente specificate mai sus.
Intre timp am intrat in panica, nestiind ce ma asteapta, plati, penalitati, declaratii false si tot asa...
Am ajuns azi cu documentele cerute la casa de asigurari si am fost validata in sistem ca si coasigurat. fara nici o problema, fara nici o cerinta in plus.
Ce este evident pentru mine, dupa aceasta experienta, este ca media este plina de informatii contradictorii sau incomplete sau nespecifice si ca cel mai bine este sa te bazezi pe lucratorii de la casele de asigurari.
Recunosc ca am cerut doamnei care s'a ocupat de problema mea, la prima vizita, sa imi scrie cu manuta dumneai ce documente imi trebuiesc, dupa ce, asteptand la coada(care nu era mica) auzeam glasuri ridicate,nemultumite care spuneau: ''de ce nu mi'ati spus d.na, vin a 3'a oara, a 6'a oara...."

Am scris rezolvarea situatiei pentru a fi de folos si altora care se pot trezi in aceeasi situatie,

Multumesc de suport si ajutor...
Oana
Răspuns la discuția donatie dividente
Buna ziua, sunt persoana fizica si este vorba despre actiuni SIF, pentru care se primesc dividente, imi cer iertare.
Multumesc.
Oana
Buna ziua,
In ce conditii si catre cine pot dona dividente SIF?

Multumesc
Buna ziua,
as dori sa stiu care sunt consecintele schimbarii legii cu privire la plata contributiei CASS pentru o persoana care a fost coasigurata si a beneficiar de servicii medicale, avand in acelasi timp si venituri din dividente?

Multumesc.
Buna ziua, sunt coasigurat pe asigurarea sotului si dupa schimbari legislative,
acum 2 zile am aflat ca trebuie sa duc documente in plus la casa de asigurari.
Un document este o adeverinta de venit de la ANAF
iar alta este
Certifiat constatator eliberat de Registrul Comertului.
Sunt total confuza, sotul este angajat bugetar iar noi nu avem nici o firma, de ce imi trebuie acest document?!

Multumesc pentru ajutor, nu as vrea sa fac drumuri degeaba, doar pentru unii oameni nu isi fac treaba cum trebuie.

Oana Tudor
Răspuns la discuția absolvent de liceu - somaj
Multumesc pentru raspuns.

Toate bune
Buna ziua, as dori sa stiu mai poate face un absolvent de liceu care nu a depus cererea de somaj in termenul de 60 de zile.
A amanat depunerea, fara sa stie ca exista un termen limita, pana dupa sesiunea a doua de bacalaureat, fara sa ia nota de trecere.
Va multumesc
Discuție Amenda RATB
Buna ziua,
sunt in situatia de a fi primit amenda RATB.
Greseala a fost a mea, nu incerc sa scap de consecinta.
Doar am fost surprinsa sa constat ca am fost intimidata si abuzata pentru obtinerea amenzii pe loc. Cum efectiv nu aveam cei 50 de lei am cerut sa mi se trimita amenda acasa. Le'am dat abonamentul Ratb, presupunand ca pot avea acces la datele mele dar ei au insistat sa le dau CI. la refuzul meu au sunat, sau au mimat ca suna la politie si mi'au spus ca daca va veni politia, voi avea de platit astfle:
50 lei pe loc sau 150 ulterior + 250 lei amenda data de politie pentru ca am reuzat legitimarea.
Am dat CI, am semnat procesul verbal si vad acum pe site RATB ca de fapt 48 de ore platesc doar 50lei, controlorii nu au mentionat asta; insistau sa platesc pe loc caci altfel voi plati 150 lei....
Nu vreau sa contest amenda.
Intrebarea mea este daca pot face o plangere catre RATB, nu judecatorie, unde sa vorbesc de lipsa de profesionalism a lucratorilor.
Va multumesc.


PS: Daca lantul ar fi fost nou, cred ca patronul nu ar fi fost asa cooperant :)


:D:( hmmmm
inteleg ca pot fi indreptatita de a avea o suspiciune cu privire la "agentul economic" si ca ma pot felicita ca am ales *banii inapoi? :O