Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... absolvent de liceu - somaj
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

absolvent de liceu - somaj

Buna ziua, as dori sa stiu mai poate face un absolvent de liceu care nu a depus cererea de somaj in termenul de 60 de zile.
A amanat depunerea, fara sa stie ca exista un termen limita, pana dupa sesiunea a doua de bacalaureat, fara sa ia nota de trecere.
Va multumesc
1. Putea benficia de indemnizatie de somaj daca se inregistra la Agentia de Somaj in termen de 60 de zile de la absolvire chiar daca nu a luat bacalaureatul.

2. - Acum se poate inregistra la Agentia de Somaj dar numai in calitate de persoana in cautarea unui loc de munca (fara a beneficia de indemnizatie de somaj).
- In aceasta calitate ar putea sa urmeze, gratuit, un curs de formare profesionala.
Multumesc pentru raspuns.

Toate bune