avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 736 soluții astăzi
Forum Activitate BogdanMehes

Activitate BogdanMehes

Ok , cand si cum ar trebui sa fac contestatia , ca nu prea stiu cum se procedeaza. O sa ma sune ei si o sa ma anunte ca vor sa ma execute silit :s ?
Azi am fost anuntat de tipul care se ocupa de dosarul meu la banca, ca maine o sa inainteze dosarul (la biroul executorului judecatoresc?) , fiindca au trecut deja 98 zile de cand nu am platit ratele ( ultimele 3 ).
Mi-a zis ca , daca nu platesc toata restanta (390 lei) o am de platit in plus taxe juridice , si o sa se ajunga la vreo 1500-2000 lei .
Eu o sa platesc 200 lei din restanta maine dimineata .
Ma intrebam daca nu o sa pot sa ma inteleg cu executorul judecatoresc si sa platesc restul datoriei putin main tarziu , fara sa se complice lucrurile?
Răspuns la discuția Consecinta rate neplatite
Iertati-mi prostia dar nu prea inteleg ce inseamna textul de mai jos , din contract.

""Contract de garantie reala mobiliara (gaj) : intre [EDITAT] SA ... si Mehes Bogdan Adrian ... in calitate de debitor . In art.6 si urm ., Titlul VI , din Legea nr.99/1999 , debitorul este de acord sa constitue prin prezentul act , cu titlu de garantie a indeplinirii obligatiunilor sale , o garantie reala mobiliara in favoarea creditorului , asupra bunului achizitionat in baza prezentului contract de credit.

Garantia reala mobiliara constituita prin prezentul act va fi inscrisa in Arhiva Electronica de Grantii Reale Mobiliare de catre creditor , pe cheltuiala debitorului care va avansa la data semnarii prezentului contract suma necesara efectuarii acestei operatiuni.

In caz de exigibilitate anticipata , creditorul va avea dreptul de a proceda conform legii la executarea garantiei mobiliare constituite prin prezentul act , cheltuielile aferente luarii in posesie si vanzarii bunului fiind in sarcina debitorului.
... In caz de neexecutare creditorul poate folosi mijloace proprii pentru luarea in posesie a bunului afectat garantiei."

Asta ce inseamna ? Ca am garantat cu bunul pe care l-am cumparat in rate (computer)?

In cazul asta , pot sa-mi confiste computerul pt. o datorie de 300 lei + vreo 50 penalitati?

Si contractul nu pomeneste nimic de nimic de taxe juridice in valoare de 1500 lei , asta inseamna ca a mintit tipul cu care am vorbit la telefon , nu?
Răspuns la discuția Consecinta rate neplatite
Si pot ei sa afle despre contul meu la alta banca? Nu lucrez cu carte de munca , sa zic ca e mentionat in cartea de munca sau ceva.

Ce poate banca sa imi faca pana la urma daca nu le mai platesc datoria?
Stiu ca ma adauga pe lista neagra a bancilor: asta inseamna ca nu mai pot sa ma imprumut de la nici o banca , nu? Dar nu o sa imi si blocheze contul care il am la alta banca. Cineva asa mi-a zis , dar ma indoiesc ca are dreptate.
Eu nu am apartament sau masina pe numele meu , deci executorul judecatoresc nu prea are ce sa-mi ia . Sau pot sa imi confiste si alte lucruri personale (telefon , calculator , etc)?
Daca nu isi recupereaza banii nici dupa ce se ajunge la executare silita - fiindca nu pot - ce se intampla , pot sa raspund penal ? Sa ma amendeze sau sa fac putina inchisoare? Acum eu zic ca nu , ar fi ridicol , dar va intreb totusi ca sa fiu sigur :)
Am 300 lei restanta , si saptamana trecuta am sunat la banca , si le-am zis sa imi prelungeasca termenul in care pot plati , le-am explicat ca nu pot sa platesc momentan , dar tipul cu care am vorbit la telefon s-a comportat ca un idiot , si tot imi spunea ca stie ca sunt bogat #-o, ca a verificat si ca o sa imi adauge ca penalitati taxe juridice in valoare de 1500 lei.
Daca fac asta , eu nu o sa platesc.
Răspuns la discuția Preaviz de plecare
Acum sambata este considerata zi lucratoare , sau au ramas tot 5?
In noul cod al muncii , preavizul de plecare cand iti dai demisia este 15 zile lucratoare , sau calendaristice?
Si daca angajatorul nu vrea sa ma lasa sa plec mai repede , dar nu mai lucrez cele 15 zile pentru el , ce poate sa imi faca?
Răspuns la discuția Taxe juridice pt rate neplatite?
Mda , m'as uita da nu mai tin minte unde le'am pus acum 3 ani , dupa ce am semnat contractul.
Am 3 rate pe care nu le'am platit inca. Un tip de la banca m'a sunat azi dimineata si a zis ca daca nu le platesc in vreo 7 zile banca o sa imi adauge taxe juridice in valoare de 1500 lei - restantele mele sunt 300.
Chiar pot sa faca asta ? Mi se pare ridicol.