Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... consecinta/e 3 (trei) rate neplatite-declarare ...
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

consecinta/e 3 (trei) rate neplatite-declarare scadenta anticipata credit

Azi am fost anuntat de tipul care se ocupa de dosarul meu la banca, ca maine o sa inainteze dosarul (la biroul executorului judecatoresc?) , fiindca au trecut deja 98 zile de cand nu am platit ratele ( ultimele 3 ).
Mi-a zis ca , daca nu platesc toata restanta (390 lei) o am de platit in plus taxe juridice , si o sa se ajunga la vreo 1500-2000 lei .
Eu o sa platesc 200 lei din restanta maine dimineata .
Ma intrebam daca nu o sa pot sa ma inteleg cu executorul judecatoresc si sa platesc restul datoriei putin main tarziu , fara sa se complice lucrurile?
Nu este nici o problema, faceti plata respectiva si daca va incerca sa execute silit promovati o Contestatie la executare si pana se judeca platiti si restul creantei si ati terminat-o cu datoria,,,Succes:O
Ok , cand si cum ar trebui sa fac contestatia , ca nu prea stiu cum se procedeaza. O sa ma sune ei si o sa ma anunte ca vor sa ma execute silit :s ?
BogdanMehes a scris:

Ok , cand si cum ar trebui sa fac contestatia , ca nu prea stiu cum se procedeaza. O sa ma sune ei si o sa ma anunte ca vor sa ma execute silit :s ?

Poate... obtineti o suspendare a inceperii executarii silite din partea creditorului pentru diferenta de debit (190 lei).

O sa primiti o somatie - in situatia in care se va incepe executarea silita a dvs. insa...cred ca nu prea ati inteles ce se intampla daca se declara creditul scadent anticipat...

Veti fi executat silit pentru tot debitul restant (diferenta ramasa neachitata-din credit, la care se vor adauga dobanzi/penalitati, cheltuieli executare etc.).Cititi cu atentie contractul pe care l-ati semnat si vedeti ce presupune termenul de 90 de zile intarziere in neachitarea ratelor.