avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1486 soluții astăzi
Forum Activitate liv.savu

Activitate liv.savu

Răspuns la discuția CUMPAR SOCIETATE COMERCIALA
Ofer eu GRATUIT un S.R.L fara datorii . Daca sunteti interesat ne auzim la telefon : [editat].
Buna seara . Sunt administrator si actionar intr-un S.R.L unde sunt asociat cu inca cineva , deci suntem 2 asociati . As dori sa-mi spuneti daca exista posibilitatea sa-mi dau demisia din functia de administrator al firmei , si daca as putea sa reziliez contractul de comodat pe care l-am facut cu firma care are sediul social in apartamentul meu . Nu ma mai intereseaza sub nici o forma firma asta , a avut activitate in 2008 si 2009 iar din 2010 am suspendat-o pe 3 ani si am obtinut regim derogatoriu . Ma intereseaza sa fac aceste demersuri pentru a grabi pe cei de la registrul comertului sa-mi radieze din oficiu firma ( din cate am inteles daca nu exista sediu social si administrator , sau daca nu se depun bilanturi la reg.cometrului , atunci firma e radiata din oficiu ) . Nu are datorii firma , vreau doar sa scap de ea fara sa ma coste nu stiu cate milioane . Astept pareri . Stima !
Nu stiu cine mi-ar da bani pe ea ... nu are active , nu are nimic e pe zero . Domeniul de activitate e comertul cu imbracaminte si productia de imbracaminte . As da-o si pe gratis doar ca sa scap de ea .
Totusi , daca o las de izbeliste o radiaza Registrul Comertului?
Salutare ! Am un S.R.L , care are activitatea suspendata temporar de la registrul comertului pe 3 ani de zile incepand din 2010 , regim derogatoriu de la ANAF , deci nici o datorie , firma a avut activitate in 2008 cand a fost infiintata si in 2009 . Din cate stiu costurile pentru dizolvare-radiere sunt maricele , as vrea sa stiu oare se poate sa mi-o inchida registrul comertului daca nu depun bilanturile anuale ? La ANAF ce ar trebui sa mai depun in afara de bilanturile anuale avand in vedere ca firma este in regim derogatoriu ? Ce se intampla daca nu mai depun nimic nici la ANAF si nici la Registru Comertului ? Ce sanse am sa se radieze din oficiu ?
Răspuns la discuția Am cumparat o masina furata...
Am patit si eu exact acelasi lucru , dar mie mi-au si furat-o ! Noroc ca mi-a gasit-o politia . Acuma masina zace in parcare la furturi auto pentru ca procurorul nu se sinchiseste sa-mi raspunda la cererea de restituire ... daca te duci sa reclami la politie fii sigur ca o sa se intinda pe 1000 de ani ca deh ... traim in rromania din pacate :(
@goe_07 : sunteti avocat sau doar va dati cu parerea ? Nu de alta dar de pesimism sunt satul pana-n gat ! Nu m-ar mira in porcaria asta de tara de mana a 10-a sa se intample cum spuneti dvs , dar totusi , NICI CHIAR ASA !!!
Asa voi face . Am depus astazi o cerere de urgentare iar saptamana viitoare ma gandeam sa ma duc in audienta la domnul prim procuror .
Doamne fereste ... in ce tara traim .... asta numesc ei '' termen rezonabil '' ? E inadmisibil ... cata bataie de joc #-o#-o#-o#-o#-o#-o#-o#-o
Buna seara . In urma cu aproximativ 2 luni am avut ghinionul sa cumpar o masina care era furata , cu acte false , nr false . Am reclamat acest lucru la Serviciul Furturi Auto , masina era furata din Germania in anul 2007, mi-a fost lasata in custodie pana la clarificarea situatiei. La o saptamana dupa ce am adus masina acasa , mi-a fost furata . Am fost la Furturi Auto , am reclamat furtul , iar politistii au gasit-o dupa 3 zile in trafic cu alte numere false de Bulgaria. Am fost indrumat sa depun cerere de restituire deoarece sunt cumparator de buna credinta . A trecut mai bine de o luna de cand am depus cererea , dar problema este ca inca nu a venit raspuns de la procuror . Care ar fi termenul legal in care procurorul este obligat sa-mi raspunda la cererea de restituire ? De ce se taraganeaza atata ? Din Germania nu a venit nici un raspuns deci se pare ca proprietatul de drept nu mai vrea masina .
Buna ziua . In urma cu aproximativ o luna de zile am cumparat de la o persoana fizica o masina care s-a dovedit a fi furata cu actele false. Am fost la politie la fururi auto , mi-au lasat-o in custodie pana la clarificarea situatiei , s-a dovedit ca cel care mi-a vandut-o exista ( nu avea buletin fals ) . Dupa aproximativ o saptamana masina mi-a fost furata din parcare . Am fost la politie , am depus plangere iar dupa cateva zile mi-au gasit masina in trafic cu numere false si acte false de Bulgaria . Politistii au refuzat sa-mi spuna cine era la volanul masinii . Masina a ramas la ei , am depus cerere de restituire si astept ordonanta de la procuror pentru a recupera masina . Am postat pe diferite forumuri ( vwforum , 4tunning.ro , etc ) patania mea pentru a cere sfaturi si pentru a avertiza pe cei interesati in achizitionarea unei masini S.H sa fie mai atenti , sa nu pateasca ce am patit eu . Am dat stirea si la PROTV si a aparut pe site-ul lor , si pe site-ul de stiri exclusivnews.ro , si aseara m-am pomenit in jurul orei 12 noaptea ca ma suna cel care mi-a vandut masina ca sa ma ameninte cu moartea pentru ca am facut publica povestea . A zis ca stie unde stau si ca vine peste mine sa ma omoare . Ma voi duce maine sa depun o plangere la politie in care sa spun ca m-a amenintat cu moartea si in care sa spun ca am gasit alte anunturi de ale lui pe diferite site-uri de pe internet in care continua sa vanda masini furate ...
Ce altceva este de facut in asemenea situatie ? Din ce am gasit pe internet , se ocupa si cu camataria ... ce pot face sa-mi recuperez prejudiciul si sa scap de acest infractor care vrea sa ma omoare ? Judecata e singura solutie ?
Multumesc anticipat .