avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 228 soluții astăzi
Forum Activitate nicole66

Activitate nicole66

Buna ziua.Sunt stabilita de 3 ani impreuna cu fetita mea in Suedia aceasta urmand cursurile scolii de aici.Fetita imi este incredintata mie prin hotarare definitiva si irevocabila tatal platind pensia alimentara 1/6 din venitul minim pe economie care era in 2011.Pe laga faptul ca tatal fetitei mele plateste aceeasi suma de bani din 2011,venitul minim fiind dublu acum, de 10 luni nu a mai platit nimic.Am incercat sa iau legatura cu el pe o pagina de socializare dar si-a sters imediat contul.Stiu din surse sigure ca lucreaza de circa 2 ani in Germania in loc.Ausburg dar nu cunosc adresa.Intrebare:daca suntem stabilite in afara tarii fetita mea pierde dreptul la pensie?daca nu care ar fi pasii de urmat mai departe?mulumesc anticipat pentru raspunsuri!
Discuție Legea 112
Am cumparat o casa cu legea 112 in anul 2005 iar pe C.F scrie ca terenul de 900 m2 ramane in propietatea statului.
Din 2005 am platit impozit pe casa si terenul aferent respectiv 900 m2 si chirie pe acest teren in acelasi timp.
Din 2010 chiria pe teren nu mai exista,doar impozitul.
Intrebarea este : Daca vreau sa vand casa exista posibilitatea sa trec terenul im propietatea mea si prin ce mijloace?
Discuție divort
Buna seara!e trist dar dupa 45 de ani impreuna parintii mei vor sa divorteze,tatal meu este o fire violenta,a fost si la dezalcolizare ,in fine, noi copii ei am vrea sa o luam la noi in momentul in care introduce divortul deoarece ne temem pentru viata ei....de aceea vreau sa va intrebdaca in cazul asta nu poate fi acuzata de abandon de familie....caci tatal meu tot cu asta o amenita si plus de asta mamei a incaput sa ii dispara lucruri din casa...inclusiv actele casei!va rog indrumati_ma cum sa procedez...multumesc!
buna ziua....in urma unui proces de incredintare minor...pensie alimentara instanta a hotarat ca aceasta din urma sa fie de1/6 din venitul net al tatalui....ce ma intriga pe mine e faptul ca nu imi dau seama cam cat ar veni in procente...tinand cont ca tatal are un venit in jur de 5mil.ron pe luna...cum se calculeaza procentul?....multumesc anticipat.
Răspuns la discuția pensie alimentara
multumesc pentru raspunsuri...in legatura cu targetul acesta a fost atins..firma respectiva nu dau nume..obtinand locul 3 in top profit Romania 2010,se cu comertul cu ridicata si amanuntul al produselor din carne....daca patronul firmei jongleaza cu legile ma gandesc ca totusi undeva trebuie sa aibe o evidenta a comisionului pe care il plateste angajatilor...
buna seara...pensia alimentara se calculeaza din salariul declarat de firma la care tatal minorei mele lucreaza sau si din procentul ce il ia lunar din vanzari? mentionez ca tatal este agent comercial are pe cartea de munca trecut salarul minim,dar stiu sigur ca primeste si 2%din vanzari se ia si acesta in considerare si in cazul ca da cum as putea sa demonstrez acest lucru instantei...ma gandesc ca totusi pentru acel procent trebuie sa semneze undeva....
Răspuns la discuția incredintare minor
multumesc...oricum mi_am angajat avocat....care mi_a zis ca deocamdata sa lasam lucrurile asa cum sunt....
Buna seara,in decembrie am primul termen intr-un proces incredintare minor 5 ani!Intre timp fiul meu cel mare a facut cerere de intregirea familiei in Suedia unde locuieste el primind raspuns afirmativ deci practic si eu si micuta de 5 ani am primit numere personale pe baza acestora eu voi putea sa ma angajez cu contract iar pe micuta sa o dau la gradinita.Credeti ca m-ar ajuta daca as mentiona aceste lucruri la proces sau s-ar complica?va rog dati-mi un sfat!
Răspuns la discuția incredintare minor
imi pare sincer rau dar de fapt nu ati inteles ce am intrebat....si nu ca imi verific avocatul....de adresa unde lucreaza nu sunt sigura ca mai lucreaza acolo din moment ce de 2 ani nu stiu nimic de el .....dar de adresa care o are pe buletin o stiu exact.....iar ast pentru mine va insemna amanari infinite.....
Răspuns la discuția incredintare minor
cu scuzele de rigoare cred ca nu m_am exprimat eu cum trebuie .....deci tatal fetitei lucreaza in Arad....locuieste in Arad....fara forme legale..si oricum nu ii cunosc adresa....dar domiciliul pe care el il are pe buletin...este in com. Misca....multumesc!