avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 974 soluții astăzi
Forum Activitate 14

Activitate 14

Răspuns la discuția recuperare autoturism in leasing
o sa verfic detaliat contractul dar exista cumva sansa sa nu fii semnat nici ca garant nici ca avalist????adik este o clauza fixa pe care o au contractele de leasing sau depinde de companie.....k interesul meu este daca dupa falimentul societatiic ma pot soma ca persoana fizica?
Răspuns la discuția recuperare autoturism in leasing
Multumesc pentru raspuns....deci sa inteleg ca in momentul cand predau masina o sa am ceva mai mult de platit...
Buna ziua....va rog am o dilema si incerc sa aflu cateva raspunsuri
Acum 3 ani am achizitionat o masina in leasing pe firma, dupa 2 ani firma pe care am luat masina a fost declarata in faliment, si am ramas cu leasingul asa...am mai platit cateva luni dupa care nu am mai putut sa o achit in continuare....mi s-a trimis notificare sa returnez masina dar cum eram in strainatate(fara masina) nu s-a returnat...asa ca am asteptat sa vina sa o ridice ca am inteles ca a fost data la o firma de recuperari.....intrebarea mea este din moment ce nu au ridicat=o dupa atata timp, ce asteapta????sa se acumuleze restante sau sa ma actioneze in judecata fara stirea mea???Firma de leasing poate sa ma actioneze in judecata pe mine ca persoana fizica???Desi firma a fost declarata in faliment nu am schimbat nici utilizator nici nimic
iar acum nu stiu ce urmeaza si ce ar fi cel mai bine sa fac in continuare.
Va rog daca se poate sa ma ajutati....
Răspuns la discuția Contract vanzare cumparare
Va multumesc pentru raspuns....eu inteleg asta k fiecare declaratie serveste pentru ceva....numai ca am probleme cu respectivi vecini din cauza declaratiilor....eu nu sunt in tara asa k nu ma pot ocupa personal, iar chiar azi am aflat ca invoca motivul cum ca li s-a anulat cartea funciara din cauza declaratiei de repozitionare si de aia nu vor sa mai dea alta declaratie.....si sincera sa fiu mi se pare o absurditate sa invoci asa ceva....e posibil???? se poate anula cartea lor funciara doar pentru k au dat declaratia de repozitionare?
Reiau situatia pentru k ink nu am primit un raspuns si la completarie adaugate....
Va rog daca se poate sa ma la lamuriti....
Doresc sa achizionez un teren de la cumnatul meu de o suprafata de 700 m. Din pacate nu s-aprobat dosarul pentru ca s-au constat erori la masuratoare...
Domnul pe care l-am angajat sa ne ajute cu dosarul, mi-a spus ca acum 10 ani tot el a facut si cartea funciara a vecinului de langa...si k a facut o mica greseala la masuratoarea si totusi ANCPI-ul ia aprobat dosarul asa. Acum dupa 10 ani cumnatul doreste sa imi vanda mie cei 700 m si acum s-a constatat greseala...
Domnul in cauza mi-a spus ca a fost cu vecinu sa dea o declaratie la notar dar din pacate nu a folosit...iar acum spune ca tb sa dea alta declaratie vecinu si anume din aceea de rectificare limite teren....si asa s-ar rezolva.
Dat eu sunt un pic sceptica pentru ca sincer sa va zic cu vecinul nu ma inteleg excelent si acum sa il pun sa dea alta declaratie si nici asta sa nu fie buna atunci este o situatie cam neplacuta.
Eu una nu vreau si nici cumnatul nu vrea sa intentam procese nimanui...vreau numai sa pot cumpara terenul.....
Va multumesc...astept un raspuns

Va multumesc pt raspunsuri dar trebuie sa mai precizez ultimele detalii aflate....domnul pe care l-am angajat sa ne ajute cu dosarul, mi-a spus ca acum 10 ani tot el a facut si cartea funciara a vecinului de langa...si k a facut o mica greseala la masuratoarea si totusi ANCPI-ul ia aprobat dosarul asa. Acum dupa 10 ani cumnatul doreste sa imi vanda mie cei 700 m si acum s-a constatat greseala...
Domnul in cauza mi-a spus ca a fost cu vecinu sa dea o declaratie la notar dar din pacate nu a folosit...iar acum spune ca tb sa dea alta declaratie vecinu si anume din aceea de rectificare limite teren....si asa s-ar rezolva.
Dat eu sunt un pic sceptica pentru ca sincer sa va zic cu vecinul nu ma inteleg excelent si acum sa il pun sa dea alta declaratie si nici asta sa nu fie buna atunci este o situatie cam neplacuta.
Eu una nu vreau si nici cumnatul nu vrea sa intentam procese nimanui...vreau numai sa pot cumpara terenul.....
Mai este valabila posibilitatea unei dezmembrari cum ati spus anterior...sau acum s-a schimbat situatia dupa ultimele precizari????
Va multumesc...astept un raspuns
Buna ziua....as avea si eu o problema destul de veche care imi da ceva batai de cap si se pare k nici domnii angajati sa ma ajute nu resusesc....si nu imi dau seama de ce...poate as avea sansa printre d-voastra sa ma dumeriti ce as putea sa fac
As dori sa achizitionez o parte dintr-un teren, al carui proprietar este cumnatul meu...problema este in felul urmator:
Terenul este inregistrat cu carte funciara cu tot la 1200 m, eu doresc sa achizitionez 700 m din cei 1200. Cand au venit sa faca masuratorile ca sa putem demara procesul de vanzare-cumparare, domnii au specificat ca nu ies calculele, si k din cei 1200 m din cauza ca vecini de pe langa noi , cam din toate partile, au intrat pe terenul nostru s-a diminuat cu cca 200-300 m. Astfel demersurile de vanz-cump sunt intarziate cam de 2 ani si domnii angajati de mine sa ma ajute cu actele, imi tot invoca tot felul de motive, cum ca nu se poate face nik, k sa incercam alta solutie, nu cea de vanzare-cump. Eu nu vreau alta solutie, vreau sa cumpar acel teren pe care am si inceput de altfel sa construiesc
Va rog mult de tot ajutati-ma dc puteti sa imi furnizati vreo idee ce as putea sa fac, sau cum ar tb sa procedez, tre sa ajung in instanta?chiar nu se poate solutiona
Sincer marturisesc k nu sunt in domeniu si nici nu sunt foarte familiarizat cu termenii din activitatea respectiva...asa k as aprecia dc m-ati putea indruma si preciza pasii care tb sa ii urmez
Va multumesc anticipat
Răspuns la discuția inchidere punct lucru
va multumesc foarte mult pentru raspunsuri
Discuție tichete cadou
Va rog mult de tot mai am o intrebare........se pot acorda tichete cadou pentru angajatii care sunt in in concediu de ingrijire copil???
Buna ziua,
Daca se poate va rog sa ma lamuriti si pe mine in legatura cu inchiderea unui punct de lucru...
Firma are sediul intr-un oras iar punctul de lucru a fost deschis in alt oras
As dori sa stiu ce proceduri trebuie urmate pt a inchide punctul de lucru???Procedurile se deruleaza in orasul unde are scoietatea sediul sau tb facute formalitati si la finante unde societatea are deschis punct lucru?
Exista un termen limita in care tb definitivate procedurile?