avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 526 soluții astăzi
Forum Activitate big28

Activitate big28

in cat timp trebuie sa se prezinte o victima care a suferit lovitrui ca sa ceara certificat medico legal sa poata depune plangere penala pentru lovire? va multumesc
Răspuns la discuția Distrugere
am fost invitat de fosta sotie in casa....dar proprietara apartamentului mi zis ieri ca daca ma da la politie ma pot acuza si de violare de domiciliu de aia v-am intrebat daca este posibil... eu incerc sa o rezolv pe cale amiabila.. am facut o declaratie de mana ieri ca ii platesc dauna pana la data de 1 noiembrie...
Răspuns la discuția Distrugere
este posibil sa ma acuze si de violare de domiciliu proprietara casei? am uitat sa mentionez ca nu e casa fostei sotii sta in chirie
Răspuns la discuția Distrugere
problema e ca eu vreau sa platesc usa numai ca nu dispun de bani momentan...
Discuție Distrugere
asi dori sa va pun si eu o intrebare.acum cateva zile in urma m-am intalnit cu fosta mea sotie si neam certat...am lovit o de cateva ori cu plama iar pe urma am iesit afara pe usa si ea a inchis usa dupa mine si eu atunci am dat cu pumnii in usa si sa indoit fiind de tabla...azi dimineata m-a sunat proprietara si mi-a zis ca ma da la politie daca nu platesc usa care e in valoare de 650 de roni...intrebarea mea este ma poate inchide pt asta sau platesc amenda penala...mentionez ca fosta mea sotie nu a depus plangere impotriva mea si nu a fost nici la medicul legist...care este procedura in cazul de distrugere? mentionez faptul ca i-am zis doamnei ca platesc usa dar acuma nu am banii..
intrebarea mea este unde pot depune contestatie....am primit si eu o amenda de 500 de roni acum 2 zile de la cei de la politia comunitara....in baza art 129 si 61/91,cica pt perturbarea linistii publice.eram acasa cu sotia si 2 prieteni si undeva pe la 3 noaptea povesteam si ascultam muzica in surdina la care au venit cei de la politia comunitara nu s-au legitimat in primul rand si la insistentele mele de a se legitima m-au si amendat gras....
Răspuns la discuția Preluare firma......
da aceasta firma este suspendata temporar pt ca din cate am inteles nu avea activitate de anul trecut.unul dintre asociati a decedat anul trecut iar celalalt nu se pricepe sa zicem asa la afaceri si vrea sa mi-o dea mie si sa-l transcriem pe numele meu.exizta sansa de a plati separat si pt asta?
am si eu o intrebare ,ce trebuie sa fac ca sa pot prelua o firma fara datorii si inchis temporar pt ca nu are activitate ,ma intereseaza ce acte am nevoie ce taxe trebuie sa platesc si daca este necesar ca sa merg la notar pt a preula firma respectiva.