avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 548 soluții astăzi
Forum Activitate Valitza

Activitate Valitza

Multumesc mult pentru raspuns. Am cautat pe net care sunt informatiile de interes public si nu am gasit nimic care sa ma ajute.Eu sunt asociata cu cineva in aceasta afacere ,mentionez ca este o afacere strict privata din banii nostri personali (fara sponsorizari din alte parti) si nu stiu daca acea functionara care lucreaza la primarie si are acces la datele noastre are voie sa le posteze intr-un ziar local.
Buna ziua,am depus la primarie un dosar si as vrea sa stiu daca cei care lucreaza in primaria respectiva si cei care au acces sa vada acest dosar au dreptul sa divulge informatiile din el pe net,la un ziar local.Si daca se poate sa-mi spuneti si legea care interzice acest lucru.Multumesc,o zi buna!
Discuție Somaj
Buna ziua,am si eu o nelamurire.Am fost in somaj 9 luni (luna aceasta se termina) si de pe data de 13 ma voi angaja la o firma. Daca aceasta firma la care ma voi angaja imi va desfiinta postul peste cateva luni mai am dreptul sa intru atunci in somaj ? Multumesc anticipat
Răspuns la discuția Somaj
Va multumesc mult pentru raspunsuri domnule Tudor,o seara buna va doresc!
Răspuns la discuția Somaj
Am inteles...multumesc mult.Inca o intrebare as mai avea.Mie mi s-au dat actele de la firma cam tarziu si am inteles ca este un termen de 30 de zile pentru depunerea dosarului.Daca nu pot depunde dosarul pana la sfarsitul acestei luni...il pot depune luna viitoare? Multumesc
Discuție Somaj
Buna seara,as dori sa ma ajutati cu un sfat va rog.In ultimele 12 luni am lucrat la doua societati diferite ,iar pe cartea mea de munca nu a fost nici o intrerupere.In legatura cu acea adeverinta de cotizatie care se cere la dosarul pentru somaj am o nedumerire.Imi trebuiesc 2 adeverinte de la ambele locuri de munca in ultimile 12 luni sau numai una singura de la ultima firma la care am lucrat?Va multumesc mult!
Răspuns la discuția Am dreptul sa intru in somaj?
Va multumesc mult pentru raspunsuri.Deci atunci cand vor inchide firma am sa vorbesc cu ei sa-mi inchida cartea de munca cu art 65 alin(1).Inca odata va multumesc!
Buna ziua...am lucrat la aceasta firma x din data de 23/06/2008 pana in data de 30/01/2009.Am in fata decizia incetarii activitatii la ei ,si spune :incetarea raportului individual de munca incepand cu data de 2/02/2009,in temeiul art.55 lit b.Abia acum am aflat ca acest articol spune ca activitatea se incheie cu acordul ambelor parti...ceea ce nu s-a intamplat.Am fost disponibilizata de-a dreptul.Incepand cu data de 2/02/2009 mi-am bagat cartea de munca la alta firma,pentru ca nu am vrut sa intrerup nici o zi,deoarece am de gand sa fac un copil.Dar am fost anuntata ca vor inchide aceasta firma ,nu se stie inca,cand.Ce vreau sa va intreb este: Pot intra in somaj,daca aceasta firma imi inchide cm cu alt articol decat cel 55 litera b?Va multumesc mult!